Na naša uredništva so se že večkrat v poletnem času obrnili razočarani slovenski turisti, največkrat zaradi samih nastanitev, ki so jih pričakale na destinaciji, kamor so se namenili na počitek.
A gospe, ki so želele en teden preživeti v Turčiji, si niso niti predstavljale, da se bo njihovo sanjsko potovanje spremenilo v precej drago nočno moro. Najprej so naletele na oviro že na letališču, ko so se nato končno vkrcale na letalo za Turčijo, pa so tam doživele nov šok: hotelske sobe zanje agencija sploh ni plačala. Končni strošek za počitnice, ki so padle v vodo, pa je tako znašal 5000 evrov.
Dve sestri in prijateljica so se na graškem letališču lahko le obrnile nazaj proti Mariboru. Vodja agencije Julsa Travel, pri kateri so rezervirale potovanje, je namreč pomotoma 'stornirala' njihovo prvotno rezervacijo z letom iz Gradca. Aranžma so sogovornice, ki so potovale še z dvema otrokoma, plačale 3315 evrov.
Kasneje so jim na agenciji ponudili drugo destinacijo, a s slabšim hotelom, plačali pa o jim letalske karte iz Dunaja. Organizirali so jim tudi taksi do avstrijske prestolnice, ter nato v Turčiji z letališča do hotela. Nakar pa so jih drug dan dobesedno vrgli iz sobe, ker ta ni bila plačana. Turistke so se tako v Turčiji znašle na cesti, brez denarja, da bi založile za teden bivanja v hotelu. Domači so jim tako uredili letalske karte, da so se lahko vrnile domov, vse skušaj je znašalo okoli 1500 evrov.
In kako se je lahko še enkrat zgodila takšna napaka? V agenciji priznavajo, da imajo "trenutno likvidnostne težave", o tem pa da so bili obveščeni v petek pozno popoldne. Kot še dodajajo, se trudijo dobili dodatna posojila, s katerim bi jim vrnili denar. Do zdaj so jim povrnili plačilo letalskih vozovnic in tretjino plačila za bivanje v hotelu. Na preostanek in vračilo denarja za aranžma, ki ga niso uspele doživeti, pa gospe še čakajo.
ZPS: Račune hranite, so namreč podlaga za znižanje cene ali povračitev stroškov
Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) imajo veliko izkušenj z nezadovoljnimi gosti, velikokrat se zgodi tudi 'prebookiranje', a za kaj tako ekstremnega še niso slišali. In v primeru kakršnekoli neskladnosti z dogovorjenim, mora potrošnik organizatorju postaviti rok, do katerega naj stvari uredi, svetujejo na zvezi. Prav tako pozivajo, da v takšnih in podobnih primerih, shranimo vso komunikacijo s ponudnikom, zato je najbolje, da poteka preko elektronskih sporočil. Prav tako je priporočljivo hraniti račune, to je namreč podlaga za znižanje cene ali povračitev stroškov.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.