Tujina

Sankcije proti Siriji?

New York, 21. 10. 2005 16.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Sirija zanika vpletenost v umor libanonskega premiera Haririja, ZN pa naj bi razmišljali o sankcijah.

Detlev Mehlis in Kofi Anan
Detlev Mehlis in Kofi Anan FOTO: Reuters
Komisija je zaslišala več kot 400 oseb in pregledala približno 60 tisoč dokumentov.

Združeni narodi (ZN) so objavili poročilo preiskovalne komisije o smrti nekdanjega libanonskega premiera Rafika Haririja, ki je bil 14. februarja ubit v eksploziji bombe na ulicah Bejruta. Poročilo je sestavila posebna preiskovalna komisija ZN pod vodstvom nemškega preiskovalca Detleva Mehlisa. Kot so ugotovili preiskovalci, so bili v atentat na premiera vpleteni najvišji predstavniki sirskih in libanonskih varnostnih sil in tajnih služb. Preiskovalci Sirijo zato pozivajo, naj odgovori na nekatera še nerešena vprašanja v zvezi z umor.

Straw: ZN razmišljajo o sankcijah

Britanski zunanji minister Jack Straw je dejal, da Varnostni svet Združenih narodov razmišlja, da bi proti Siriji uvedli sankcije.

Dobro načrtovan atentat

Ameriški predsednik George Bush je poročilo označil za “zelo zaskrbljujoče” in je Združene narode pozval, naj čim prej skličejo zasedanje, na katerem bodo razpravljali o tej temi.

Poročilo, ki šteje 54 strani, je bilo v četrtek predano generalnemu sekretarju ZN Kofiju Ananu, ki ga je že predal Varnostnemu svetu. »Atentat je bil dobro in dolgo načrtovan. Haririja so dolgo opazovali in prisluškovali njegovim telefonskim pogovorom. Dokazi kažejo na to, da umora ne bi bilo mogoče izpeljati brez sodelovanja sirskih varnostnih sil, ki so jim pomagali kolegi iz Libanona,« pišejo preiskovalci. V umor naj bi bil po njihovem mnenju vpleten tudi pripadnik islamistične skrajne skupine Ahbaš, Ahmad Abdel Al. Abdel Al naj bi imel namreč tesne stike s sirskimi uradniki. Poročilo navaja, da je skrajnež na dan atentata opravil veliko telefonskih klicev v Sirijo. Poleg tega je govoril tudi z vodjo libanonske varnostne službe. Brat Abdela Ala, Mahmud Abdel Al, pa je le nekaj minut pred eksplozijo poklical libanonskega predsednik Emila Lahouda.

Rafik al Hariri je bil umorjen 14. februarja
Rafik al Hariri je bil umorjen 14. februarja FOTO: Reuters

Preiskovalci so še dejali, da Sirci v preiskavi sprva niso želeli sodelovati. Nekateri so komisarje poskušali preslepiti z napačnimi informacijami. Celo pismo, ki ga je sirski zunanji minister poslal komisiji, je bilo napačno.

Annan je Mehlisovo skupino imenoval junija in preiskovalci so septembra odkrili vpletenost nekaterih libanonskih agentov, ki so zaprti. Zaslišali so tudi sirskega notranjega ministra, generala Gazija Kenana, ki so ga minulo sredo našli mrtvega v njegovi pisarni. Uradna trditev iz Damaska je, da je general storil samomor, vendar ne manjka dvomov, da naj bi se ga znebili pred morebitnim neprijetnim pričanjem.

Sirija: Poročilo je neresnično

Sirski minister za informiranje je dejal, da je poročilo ZN neresnično in politično motivirano.

»Zdi se, da je poročilo politično sporočilo Siriji. Poročilo je v celoti neresnično. Ni profesionalno in zato nikoli ne bo pripeljalo do resnice. Poročilo bo zgolj povečalo napetosti v tej regiji,« je dejal minister.

Predsednik Sirije Bašar Al Asad je sicer že prejšnji teden poudaril, da je Sirija nedolžna.

Parlamentarec zahteva odstop predsednika

Libanonske oblasti je Mehlis pozval, naj nadaljujejo s svojo preiskavo, pri tem pa naj bi jim pomagala tudi mednarodna skupnost.

Protisiriski predstavnik libanonskega parlamenta Jibran Tueini je izjavil, da bi moral zaradi ugotovitev ZN odstopiti libanonski predsednik Lahoud. »Ne bi bilo prav, da je predsednik nekdo, ki je sodeloval oziroma prekrival informacije o umoru. Če bi bil jaz Lahoud, bi odstopil," je dejal.

Na obtožbe se je odzval tudi predsednik Lahoud, ki trdi, da s teroristom Abdelom Ala ni bil v stikih. Iz urada predsednika sporočajo, da so informacije v poročilu napačne in da ZN želijo s temi podatki zgolj povečati pritisk na predsednika.

Pritiski na Sirijo se stopnjujejo

Tako Libanon kot Sirija zanikata vpletenost v umor Haririja
Tako Libanon kot Sirija zanikata vpletenost v umor Haririja FOTO: Reuters

Atentat na Haririja je sicer Libanonu pomagal, da se je po skoraj 30 letih znebil sirske vojaške okupacije. Prišlo je do množičnih demonstracij proti Siriji in velikega mednarodnega diplomatskega pritiska. Američani so sicer prepričani, da je bil Damask vpleten v atentat in poleg Mehlisovega poročila pričakujejo še poročilo o preiskavi ZN, ki ugotavlja, ali je Sirija izpolnila določila resolucij VS ZN in se resnično povsem odpovedala vpletanju v notranje zadeve Libanona.

Ameriški časnik New York Times piše, da ga ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton ni želel komentirati, ker ga bodo najprej prebrali, preučili in se nato odločili za nadaljnje korake. VS bo naslednji teden najverjetneje sprejel resolucijo, kako ostra bo, pa bo znano v naslednjih dneh. Američani so za ugotovitve poročila vedeli že prej, saj je bila državna sekretarka Condoleezza Rice minuli torek nenapovedano na zajtrku pri Annanu, kjer sta po skopih uradnih informacijah govorila o Siriji.

ZDA so v zadnjih dneh stopnjevale pritisk na Sirijo, ki jo obtožujejo, da ne stori dovolj za zaustavitev prehajanja teroristov čez sirsko-iraško mejo in jo skušajo osamiti na Bližnjem vzhodu zaradi podpiranja protiizraelskih oboroženih skupin. Riceova je v sredo v senatu dejala, da predsednik George Bush nikoli ne izključuje možnosti uporabe vojaške sile, od Sirije pa naj bi bilo odvisno, ali bo mir ali pa vojna. Ameriški časnik Washington Post je medtem poročal, da ZDA skupaj s Francijo pripravljata resolucijo proti Siriji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10