Telefonski pogovor med guvernerko Aljaske Sarah Palin, ki bo v primeru zmage Johna McCaina postala ameriška podpredsednica, ter komedijantskim duom Marc-Antoineom Audettom in Sebastienom Trudelom je potekal takole:
– Sarah tu.
– O, seveda, guvernerka Palinova.
– Halo?
– Počakajte trenutek, dobili boste predsednika Sarkozyja.
– Oh, pravijo, da to še ni bil on. Vedno se tako zmotim.
– Pozdravljena, guvernerka Palinova.
– Pozdravljeni, Sarah tu. Kako ste?
– Dobro. In vi? Nicolas Sarkozy na tej strani. Kako ste?
– Lepo vas je slišati. Hvala za vaš klic.
– V veselje mi je.
– Hvala, gospod. Veste, John McCain in jaz vas zelo spoštujeva. Navdušena sva nad vami. Hvala, da ste si vzeli nekaj minut za pogovor z mano.
– Vajino kampanjo natančno spremljam s svojim posebnim ameriškim svetovalcem Johnnyjem Hallydayjem, veste.
– Ja, dobro.
– Odlično. Ali verjamete v zmago?
– Zelo verjamem. Hvaležni smo, da je po javnomnenjskih raziskavah tekma vse bolj izenačena in ...
– Vem, da te lahko kampanja izčrpa. Kako se počutite, dragica?
– Zelo dobro. Počutim se, kot da bi tekla maraton, tik pred koncem globoko vdihnila in stekla skozi cilj.
– Veste, v Franciji so me izvolili, ker sem pristen. Tudi vi ste videti pristna oseba.
– No, ja. Nico, zelo sem vesela te priložnosti.
– Veste, nekega dne vas vidim na mestu predsednice.
– Mogoče čez osem let.
– Držim pesti za vas. Veste, veliko skupnega imava. Tudi moja najljubša aktivnost je lov.
– O, zelo dobro. Skupaj bi morala na lov.
– Natančno tako. Morala bi poskusiti s helikopterjem, tako kot ste vi. Jaz tega nikoli nisem počel. Kot pravimo v Franciji: On pourrait tuer des bebe phoques, aussi (Lahko bi ubijala tudi mladiče tjulnjev).
– Mislim, da bi se lahko zelo zabavala, potem ko bi opravila vse delo. Tako bi lahko ubila dve muhi na mah.
– Obožujem pobijanje tistih živali. Mmm, tako zabavno je jemanje življenj. Res bi rad šel, če le ne bova vzela zraven podpredsednika Cheneyja.
– Ne. Pazljivo bom streljala.
– Veliko skupnega imava tudi zato, ker lahko sam iz svoje hiše vidim Belgijo. Kar ni tako zanimivo kot v vašem primeru.
– Živiva tik zraven različnih držav, s katerima bi morali sodelovati.
– Nekateri ljudje trdijo, da nimate dovolj izkušenj v zunanji politiki. To se mi zdi hudobno in popolnoma zlagano. To sem povedal tudi svojemu velikemu prijatelju, kanadskemu premierju Stefu Carsu.
– Tudi on dobro dela. Ko te začnejo podcenjevati, želiš kritikom dokazati, da se motijo. Zato se še toliko bolj trudiš.
– Ker ste tako blizu enega mojih dobrih prijateljev, premiera Quebeca Richarda Z. Siroisa, me zanima, ali sta se v zadnjem času kaj srečala. Je prišel na kakšen vaš shod?
– Nisem ga videla, je pa zelo lepo delati s kanadskimi politiki. Kot guvernerka vem, da tesno sodelujemo, skupaj delamo na razvojnih projektih. Veste, veselim se dela z vami in tega, da bom osebno spoznala vas in vašo lepo ženo. S svojo lepo družino ste dali Franciji veliko dodatne energije.
– Najlepša vam hvala. Veste, moja žena Carla bi vas zelo rada spoznala. Čeprav je bila malo ljubosumna, ko je izvedela, da vas bom poklical.
– Objemite jo v mojem imenu.
– Veste, moja žena je priljubljena pevka in nekdanji fotomodel in v postelji je tako vroča. Celo za vas je napisala pesem.
– Oh, kako lepo. Tega pa nisem vedela.
Prijetna debata traja še nekaj časa, nato pa klicatelja Palinovi vendarle razkrijeta svojo pravo identiteto.
– Res ste mi bili všeč. Nekaj vam moram povedati, guvernerka, potegnila sta vas “Zamaskirana maščevalca“ (Justiciers Masques je ime oddaje, ki jo komika vodita, op. a.). Sva komika iz Montreala.
– Oh. So me res potegnili? Katera radijska postaja je to?
– CKOI iz Montreala.
– Iz Montreala. Lahko še enkrat ponovite?
– CK ... Halo?
Palinova odloži slušalko. Radijskima zvezdama iz Montreala, ki sta na limanice nekoč zvabila tudi pravega Sarkozyja, je spet uspelo.
Tri dni pred volitvami sta Palinovi zadala še en udarec. Natančneje, zadala si ga je sama, ko je slepo verjela klicateljema s pretiranim francoskim naglasom. In ko je brez težav sprejela povabilo na lov na tjulnje – ne glede na to, da v resnici tega niti ni razumela. Tudi Cheneyju najbrž ne bo všeč, kako zlahka je opravila z njegovimi strelskimi (ne)sposobnostmi. Prav tako ni bilo ravno diplomatsko, da je razkrila svoje ambicije za predsedniško mesto.
S svojo nerazgledanostjo pa je naravnost navdušila. Sarkozyjev svetovalec za zunanjo politiko? Ena največjih francoskih zvezd. Kanadski premier? V resnici je to še en komik z radia CKOI. Ministrski predsednik Quebeca? No ja, kanadski popevkar. Tudi izjava, da ima izkušnje v zunanji politiki, ker lahko iz svojega doma vidi obalo Rusije, se Palinovi, po pogovoru sodeč, ne zdi zgrešena.
Zlahka pa so spodrsljaj odpravili tudi v njenem uradu. "Guvernerki Palinovi se je zdelo skoraj zabavno, ko je izvedela, da se je pridružila voditeljem držav, kot je predsednik Sarkozy, in drugim slavnim ljudem, ki sta jih ta dva komika potegnila. C'est la vie," je sporočila njena predstavnica Tracy Schmitt. Svetovalec demokratskega kandidata Baracka Obame, Robert Gibbs, pa je bil kratek: "Vesel sem, da preverjamo klice, preden damo telefon Obami."
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.