Pred srečanjem je Šaron dejal, da Izraelci ne želijo vladati Palestincem ali odločati o njihovi prihodnosti, ob tem pa je opozoril, da mir ni mogoč vse dokler se bo palestinski "terorizem" nadaljeval. Kljub temu pa so, tako Šaron, možnosti za mir med Izraelci in Palestinci danes večje kot v preteklosti. Palestinski premier Abas je dejal, da Palestinci želijo končati konflikt z Izraelci, ter ob tem poudaril, da so edina pot za dosego miru "dialog, debata in pogajanja". "Naš konflikt je politične narave in rešili ga bomo po politični poti," je dejal Abas.
Premiera se sicer danes, na svojem tretjem srečanju v minulih šestih tednih, po navedbah Šaronovega urada pogovarjata o sredstvih za pospešitev ukrepov za boj proti terorizmu. Abas je pred odhodom v Jeruzalem povedal, da se bo s Šaronom pogovarjal tudi o ukrepih v zvezi z umikom izraelske vojske iz zasedenih palestinskih ozemelj in o izpustitvi palestinskih zapornikov.
Izrael se bo umaknil iz Betlehema
Izraelski obrambni minister Mofaz je potrdil, da se bo izraelska vojska jutri umaknila iz Betlehema ter dodal, da je umik izraelske vojske iz drugih mest na Zahodnem bregu odvisen od tega, kako odločno bo palestinska stran nastopila proti skrajnim skupinam. Umik iz Betlehema velja za preizkus pred morebitnim umikom Izraela iz drugih mest Zahodnega brega, ki jih je Izrael ponovno zasedel po seriji krvavih palestinskih samomorilskih napadov aprila lani.
Vodja izraelske tajne službe Šin Bet, Avi Dichter, pa je danes izjavil, da Izrael Palestincem ne more predati odgovornosti v mestih na Zahodnem bregu, če bo na območju Gaze razorožitev militantnih skupin neuspešna.
Palestinski premier Mahmud Abas je medtem pred palestinskim parlamentom v Ramali ocenil, da se bo izraelska vojska na položaje, ki jih je zasedala pred začetkom zadnje intifade na območju septembra 2000, dokončno umaknila v "mesecu dni ali mesecu in pol". "Pričakujem, da bo Izrael umik z vseh ponovno zasedenih palestinskih ozemelj končal v omenjenem obdobju," je dejal Abas.
Izraelci z buldožerji nad mošejo
Izraelci so na podlagi odloka sodišča začeli uničevati temelje mošeje blizu Bazilike oznanjenja v Nazaretu na severu države. Zaradi rušenja mošeje, ki je zbudila močno nasprotovanje predvsem v Vatikanu, je protestiralo več arabskih Izraelcev.
Oblasti so sedem ljudi aretirale, ranjena pa sta bila tudi dva od približno sto policistov, ki so varovali kraj rušenja. Sodišče v Nazaretu je rušenje sporne mošeje odredilo, potem ko je pred dvema tednoma zavrnilo zahtevo organa vakf, pristojnega za vprašanja muslimanov, da rušenja ne bi opravili. Kot je še ocenilo sodišče, je bila mošeja zgrajena nezakonito, poleg tega pa ne gre za sveti kraj muslimanov.
V bližini Tulkarema na severu Zahodnega brega pa je bil ubit oborožen Palestinec, ki je davi na cestni zapori streljal na izraelske vojake. Po navedbah izraelske strani so vojaki odgovorili na napad in napadalca ubili.
Palestinci aretirali napadalca
Palestinske varnostne sile so aretirale napadalca, ki je v ponedeljek izvedel napad na severu Zahodnega brega, v katerem je bil ubit tuji delavec, je sporočil palestinski voditelj Jaser Arafat, ki pa ni navedel podrobnosti o aretaciji.
Odgovornost za omenjeni napad, ki se je zgodil kljub razglasitvi začasnega premirja s strani palestinskih skupin, so sicer v ponedeljek prevzele Brigade mučenikov al Akse, oboroženo krilo gibanja Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata.