Po pogovorih s špansko zunanjo ministrico Ano Palacio v Jeruzalemu je Šaron menil, da se povezava ni primerno odzvala glede reform palestinskih oblasti. Prav tako je ocenil, da je palestinski premier Ahmed Kurej popustil pred Arafatovimi zahtevami.
Izraelska vlada je v nedeljo palestinsko vlado pozvala, naj ne izbere "Arafatove poti". Kot je opozoril tiskovni predstavnik izraelskega premiera, bodo Palestinci ostali brez svoje države, če bo palestinska vlada šla po poti Arafatovega terorističnega kartela.
Palestinski premier Kurej je v nedeljo sporočil, da je oblikoval vladni kabinet, ki bo imel 24 ministrov, palestinskemu parlamentu pa ga bo predstavil v sredo. Kurej je to sporočil, potem ko sta z Arafatom zgladila spor glede imenovanja in pristojnosti notranjega ministra, zaradi katerega je sicer zamujalo oblikovanje vlade. Kurej je tako privolil v Arafatovo izbiro, da bo položaj notranjega ministra za civilne zadeve pripadel Hakamu Balaviju, ki je blizu Arafatu, čeprav je sam na položaj želel imenovati generala Nasra Jusefa.
ZDA in Izrael kritični do nove palestinske vlade
ZDA so v odzivu na nedeljsko oblikovanje palestinske vlade izrazile kritiko, ker je premier Ahmed Kurej pustil nadzor nad varnostnimi silami Jaserju Arafatu. Nezadovoljstvo nad to odločitvijo je izrazil tudi Izrael. Tako ZDA kot Izrael sta že večkrat zahtevala, da se Arafat umakne z oblasti in da se ne bosta pogajala z nobeno palestinsko vlado, v kateri bi sodeloval Arafat.
Izraelski predstavniki sicer niso napovedali, da bodo zaradi tega, ker bo Arafat še naprej nadzoroval palestinske varnostne sile, bojkotirali Kureja. "To je žalosten dan za reformni proces, ker vidimo, da nadzor nad varnostnimi silami ostaja v rokah Arafatovega kartela terorja," je dejal svetovalec izraelskega premiera Ranan Gisin. Tudi izraelski zunanji minister Slivan Šalom je dejal, da bodo o novi palestinski vladi razsojali na osnovi njenih dejanj, a dodal, da to, da je nadzor nad varnostnimi silami ostal v Arafatovih rokah, ni obetajoče.
Tudi tiskovna predstavnica ameriškega State departmenta Amanda Batt je dejala, da bi moral palestinski premier imeti popoln nadzor nad varnostnimi silami, vztrajati pa bi moral tudi, da bi bile teroristične in vojaške organizacije, ki niso pod nadzorom palestinskih oblasti, razpuščene in razorožene.
Izraelski dnevnik Haaretz je poročal, da naj bi izraelsko obrambno ministrstvo načrtovalo razširitev varnostnega zidu še za 10 kilometrov bolj vzhodno od Jeruzalema, s tem pa bi zid potekal še bolj v Zahodni breg, kot je bilo sprva načrtovano v uradnih načrtih ministrstva. Haaretz sicer še navaja, da naj bi bil ta načrt širitve zidu še odprt za revizijo, predlog pa mora odobriti še vlada Ariela Šarona.