Tujina

Šaron napovedal umik naseljencev

Jeruzalem/Bruselj, 02. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Izraelski premier Šaron je napovedal evakuacijo izraelskih naseljencev iz 17 naselbin na področju Gaze.

"Najprej bomo morali dobiti privolitev naseljencev. Govorimo o več tisoč kvadratnih kilometrih toplih gred, tovarn, o preselitvi družin, ki tam živijo že tretjo generacijo. Ne bomo mogli hitro preseliti na tisoče toplih gred, izobraževalnih ustanov, na tisoče vozil," je pristavil Šaron. Po njegovih besedah gre za naselbine, ki povzročajo težave in ki se tako ali tako v končni rešitvi ne bodo ohranile.

Izraelski premier Ariel Šaron je potrdil načrt za evakuacijo judovskih naseljencev iz 17 naselij v pasu Gaze, katero je najavil tudi v intervjuju za izraelski dnevnik Haaretz.

Ni še znano ali je Šaron določil tudi časovni okvir za evakuacijo. Iz premierove stranke Likud so sporočili, da so nad novico zelo presenečeni.

Šaron je ponovil tudi svojo namero, da bo v primeru, če s Palestinci ne bo moč doseči mirovnega dogovora, začel izvajati enostranske ukrepe. Med njimi je sicer že prej omenjal preseljevanje prebivalcev iz judovskih naselbin in vzpostavitev meje s Palestinci.

Šaron soočen z ostrim nasprotovanjem

Šaronova vladna koalicija ima 68 poslancev v 120-članskem parlamentu. Po mnenju poznavalcev bi skrajno desni stranki - Nacionalna verska stranka in Nacionalna unija - s svojimi 13 poslanci odšli iz vlade, če bi Šaron začel odstranjevati judovska naselja. S tem bi zrušili vlado in morda povzročili sklic predčasnih parlamentarnih volitev.

O Šaronovem načrtu so v ponedeljek že razpravljali poslanci njegove stranke Likud in se na srečanju s premierom z osuplostjo odzvali na njegov predlog. "Šokiran in osupel sem," je povedal poslanec Jehiel Hazan, vodja lobija judovskih naseljencev v Likudu. Krovna organizacija judovskih naseljencev na območju Gaze pa je zagrozila, da bo storila vse za padec Šaronove vlade, če ta ne bo odstopil od odločitve. Nacionalna verska stranka, ki je naklonjena naseljencem in ima v knesetu šest poslancev, pa je zagrozila z izstopom iz vlade.

Krovna organizacija judovskih naseljencev na območju Gaze, svet judovskih naseljencev na območju Gaze, je izrazila obžalovanje zaradi "obžalovanja vrednih" Šaronovih izjav in ga pozvala, naj se jim takoj odpove ter tako prepreči novo katastrofo z izgonom judov. "Šaron očitno misli, da je vodja opozicijskih laburistov in ne Likuda," pa je pristavil Jehiel Hazan po srečanju s Šaronom in ob tem izrazil prepričanje, da ta njegov načrt ne bo nikoli dobil podpore vodstva Likuda.

Na območju Gaze, ki je eno najbolj gosto poseljenih območij na svetu (2350 ljudi na kvadratni kilometer), živi kakih 1,2 milijona Palestincev. Palestinske avtonomne oblasti izvajajo popolno oblast nad 67 odstotki območja, 33 odstotkov pa naseljujejo judovski naseljenci, za varnost katerih skrbi izraelska vojska.

Vodja sveta judovskih naseljencev Benzi Lieberman je menil, da premier nagrajuje terorizem in ga opozoril, da če bo s tem načrtom odšel v Washington, ob vrnitvi v Izrael ne bo imel več vlade. Desničarski član Šaronove vlade, namestnik ministra za izobraževanje Zvi Hendel je Šarona obsodil, da želi z izjavo odvrniti pozornost od policijskih preiskav glede suma vpletenosti v podkupovanje njega samega in njegovih sinov.

Dvom je izrazil tudi vodja opozicije Šimon Peres, ki je dejal: "Tudi mi imamo kar nekaj načrtov; načrtovanje pa še ne pomeni uresničevanja." Ob tem je spomnil, da vlada doslej še ni izpolnila niti svojih obveznosti iz bližnjevzhodnega časovnega načrta o odstranitvi nezakonitih judovskih naselij. Skeptičen je bil tudi palestinski predsednik Jaser Arafat. "Sedemnajst naselbin? Da bi jih lahko nadomestili z drugimi 170," je dejal Arafat. Da je namen Šaronove izjave zavajanje svetovnega javnega mnenja pa je menil tudi palestinski minister za delo Hasan Hatib.

Štirje mrtvi v Gazi

Izraelska vojska je v Rafi na jugu Gaze ustrelila štiri Palestince, ker so preprečevali aretacijo lokalnega voditelja Islamskega džihada.

Izraelski vojak
Izraelski vojak FOTO: Reuters

Med smrtnimi žrtvami v Rafi tudi lokalni vodja Islamskega džihada. Izraelska stran je sporočila, da so Palestinci streljali na izraelske vojake, ki so poskušali aretirati lokalnega voditelja Islamskega džihada Jaserja Ajiša. Izraelski vojaki so na streljanje odgovorili, pri tem pa so bili poleg Ajiša ubiti še trije Palestinci, izraelski vojak pa je bil lažje ranjen. Današnja operacija izraelske vojske je podobna nedeljski operaciji izraelske vojske v Jerihu na Zahodnem bregu, v kateri je bil ubit Palestinec.

EU nasprotuje obravnavi zidu pri ICJ

Irsko predsedstvo Evropske unije je Meddržavnemu sodišču (ICJ) v Haagu predalo pismo, v katerem članice nasprotujejo, da bi ICJ presojalo zakonitost izraelske gradnje varnostnega zidu na Zahodnem bregu. EU meni, da bi bilo potrebno poiskati politično rešitev problema, medtem ko bi lahko mnenje sodišča o zidu predstavljalo prej težavo pri reševanju odprtih vprašanj med Izraelom in Palestinci.

Izrael je zaprosil Washington, naj preloži objavo letnega poročila o spoštovanju človekovih pravic v svetu. Izrael se boji, da bi poročilo vsebovalo kritike na račun gradnje varnostnega zidu na Zahodnem bregu, kar bi lahko vplivalo na ICJ. Po napovedih je objava omenjenega poročila predvidena 25. februarja.

"Naše stališče do gradnje zidu je jasno. Menimo, da ne prispeva k miru," je ob tem dejal visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, čigar stališče je ponovil tudi evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten.

Generalna skupščina ZN je ICJ 8. decembra lani zaprosila za pravno mnenje o združljivosti gradnje zidu z določili mednarodnega prava. ICJ je nato za 23. februar določilo začetek postopka o tem vprašanju, januarja pa je Organizaciji islamske konference na njeno prošnjo dovolilo sodelovati v tem postopku.

"Ne spoštujejo mednarodnega prava, ampak raje delujejo po rasistični logiki," je ob tem dejal palestinski predsednik Jaser Arafat. Izrael trdi, da je varnostni zid potreben za obrambo pred teroristi, medtem ko Palestinci menijo, da je namen zidu zasedanje palestinske zemlje. Proti obravnavi se je minulo sredo uradno izrekla tudi izraelska vlada, saj po njihovem mnenju ICJ ne more presojati o tem, saj gre za politično vprašanje. Nasprotovanje obravnavi tega vprašanja pred ICJ so nato izrekle tudi ZDA. Sodišče naj bi o zadevi sicer začelo razpravljati 23. februarja.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij