O tem so sicer že v soboto poročali izraelski mediji, zato je opozicija od premiera že zahtevala odstop. Zadnje besede pri odločitvi o vložitvi obtožnice pa nima državna tožilka, temveč generalni tožilec Meni Mazuz, ki naj bi odločitev sprejel v mesecu dni.
Sama vložitev predloga s strani državne tožilke pa že pomeni pomemben korak do morebitnega odstopa Šarona, ki obtožbe odločno zanika.
Pravni strokovnjaki pravijo, da ima priporočilo državne tožilke sicer veliko težo, da pa ni nobenega pravnega razloga, da bi Šaron odstopil pred vložitvijo obtožnice. Nekateri analitiki pravijo, da bi lahko Šaron zaradi grožnje s sodnim postopkom poskušal pospešiti svoj načrt o umiku iz delov Zahodnega brega in Gaze, ki uživa veliko podporo v izraelski javnosti.
Da bi v primeru izdaj obtožnice moral Šaron odstopiti, meni tudi izraelski minister za infrastrukturo Josef Paritcki: "v takšnih okoliščinah bi moral premier odstopiti." To pobudo podpirajo tudi člani opozicijske delavske stranke in stranke Jahad.
Predlog Arbelove temelji na obtožbah, da naj bi poslovnež David Appel Šaronovemu sinu plačal veliko vsoto denarja, v zameno za katerega naj bi izraelski premier posredoval pri pridobitvi turističnega projekta Appelovega podjetja v Grčiji leta 1999. Šaronu samemu pa naj bi v zameno za turistični posel v bližini Tel Aviva plačal 690.000 dolarjev. Noben od projektov Appelu ni uspel.
Iz Šaronovega urada so sporočili, da gre za poskus politično motivirane medijske manipulacije zoper premiera.