V Bahrajn je več kot tisoč vojakov, ki so bili nameščeni v oporišču v Savdski Arabiji, prišlo z letali ali preko mosta, ki povezuje državi. Večina jih prihaja iz Savdske Arabije, manjši kontingenti pa prihajajo tudi iz drugih zalivskih držav.
Po navedbah bahrajnskih oblasti do posredovanja prihaja po večkratnih pozivih vlade k dialogu, na katere pa ni dobila odgovora. Bahrajnska vlada je danes državljane te otoške države pozvala, naj "pozdravijo" prihod predstavnikov zaščitnih sil držav Sveta za sodelovanje. Medtem pa so tudi Združeni arabski emirati v Bahrajn poslali 500 svojih policistov, je povedal zunanji minister države Abdulah bin Zajed Nahjan.
Kot so poudarili predstavniki bahrajnskih oblasti, so večinoma savdski vojaki v Bahrajn danes prišli "v luči tragičnih dogodkov, ki so pretresli državo in zastraševali civiliste". To je sicer prvo posredovanje oboroženih sil Sveta za sodelovanje v kateri od držav članic po njihovi simbolični pomoči Američanom v Kuvajtu po iraški invaziji v to državo leta 1999.
V skladu s pravili Sveta za sodelovanje v Perzijskem zalivu oborožene sile organizacije, ki vstopijo v državo članico, postanejo podrejene tamkajšnji vladi. Dogovor med šestimi članicami sveta tudi določa, da ogrožanje varnost ene članice pomeni ogrožanje varnosti vseh članic. Članice sveta so skupne sile ustanovile leta 1984.
Prihod savdskih vojakov v Bahrajn so potrdili v Rijadu. Tamkajšnja vlada je v sporočilu za javnost zapisala, da je svet ministrov potrdil, da je odgovoril na prošnjo Bahrajna po podpori. Napotitev svoje vojske v Bahrajn so medtem napovedali tudi Združeni arabski emirati.
Bahrajnska opozicija, ki zahteva obsežne demokratične reforme, je danes sporočila, da vsako posredovanje tujih sil pomeni okupacijo. "Prihod enega samega vojaka ali vojaškega vozila na bahrajnsko ozemlje pomeni odprto okupacijo bahrajnskega kraljestva in zaroto proti neoboroženemu ljudstvu Bahrajna," je opozicija zapisala v izjavi.
ZDA so po prihodu savdskih sil v Bahrajn opozorile zalivske države, naj spoštujejo pravice prebivalcev Bahrajna. Iranski zunanji minister Ali Akbar Salehi pa je bahrajnsko vodstvo pozval, naj ne uporabi sile proti protestnikom. Kot je poudaril, se morajo oblasti v Manami izogniti uporabi sile, odgovoriti na zahteve protestnikov in spoštovati njihove pravice.
Protivladni protesti v Bahrajnu pod vodstvom šiitov, ki predstavljajo 70 odstotkov prebivalstva, medtem ko pripada kraljeva hiša sunitski veji islama, so povzročili zaskrbljenost tudi v sosednjih državah, kot sta Savdska Arabija in Kuvajt. Slednji, večinoma sunitski državi, ki imata tudi majhen delež šiitov, sta namreč izrazili zaskrbljenost, da bo šiitski Iran vplival na notranje zadeve zalivskih držav.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.