Tujina

SČG dopolnila zakon o sodelovanju s Haagom

Beograd, 15. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Parlament državne skupnosti Srbije in Črne gore je sprejel spremembe zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem za vojne zločine. Srbska policija je v ponedeljek aretirala Momčila Mandića. Izvedenci OVSE pa so začeli z inšpekcijskimi obiski srbskih zaporov.

S spremembami so iz zakona, ki je bil sprejet aprila lani, zbrisali sporno določilo, ki ni dopuščalo izročitve Haagu državljanov SČG, zoper katere so na haaškem sodišču vložili obtožnice po uveljavitvi zakona.

Nebojša Pavković
Nebojša Pavković FOTO: POP TV

V zakon so vnesli dopolnilo, ki omogoča, da na haaškem sodišču pričajo tudi osumljeni, ki bodo osvobojeni zavezanosti k državni, vojaški ali službeni tajnosti. Minister za zunanje zadeve Goran Svilanović je povedal, da se spremembe zakona navezujejo še na "šest ali sedem državljanov, proti katerim poteka preiskava haaškega tribunala." Pri tem je opozoril, da je 17 obtoženih na begu in da so proti njim izdane tiralice. Doslej so od zavezanosti vojaške ali državne tajnosti razrešili 194 oseb. Svilanović je še dodal da svet ministrov SČG nasprotuje zahtevi tožilstva, da bi imelo uvid v splošni arhiv. Takšno stališče je zastopala tudi prejšnja zvezna vlada.

Pavković obtožuje Miloševića

Nekdanji načelnik generalštaba vojske ZRJ Nebojša Pavković je med zaslišanjem v priporu povedal, da je od nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića dobil nalog za uporabo helikopterja, s katerim je junija 2000 skupina atentatorjev skušala ubiti voditelja Srbskega gibanja prenove Vuka Draškovića.

Generala Pavkovića, ki ga je zadnji predsednik ZRJ Vojislav Koštunica razrešil in upokojil konec junija lani, je srbska policija aretirala 1. aprila v okviru preiskave atentata na Đinđića. Predstavniki vlade so na sestanku z glavnimi uredniki srbskih medijev sporočili, da je Pavković dobil omenjeni nalog za uporabo helikopterja ustno in ob navzočnosti tedanjega načelnika srbske službe državne varnosti Radeta Markovića.

Aretirali Momčila Mandića

Srbska policija je v ponedeljek aretirala Momčila Mandića, znanega srbskega poslovneža, ki ga v BiH sumijo, da financira nekdanjega vodjo bosanskih Srbov Karadžića. Zato mu je visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Ashdown zamrznil vsa denarna sredstva. Nekdanji bosanski notranji minister in pozneje pravosodni minister Republike Srbske se je v Beograd preselil leta 1993, kjer je potem postal vodja njenega vladnega urada. Mandić je v Beogradu je do nedavnega finančno podpiral časnik Nacional, ki so ga oblasti prepovedale po uboju premiera Đinđića.

Izvedenci OVSE obiskujejo srbske zapore

Na povabilo srbske vlade so izvedenci OVSE začeli z obiski srbskih zaporov, v katerih so osebe, ki so jih priprli po umoru premiera Zorana Đinđića. Vlada se je za vabilo izvedencem odločila po očitkih srbskih in mednarodnih nevladnih organizacij o kršitvah človekovih pravic med preiskavo atentata na Đinđića. Beograjska organizacija za človekove pravice je opozorila na izredno nehigijenske razmere v policijskih priporih. Po uboju Zorana Đinđića 12. marca so v Srbiji prijeli približno 8.000 oseb, več kot 2.000 pa so jih zadržali v priporu. Pri ministrstvu Srbije in Črne gore za človekove in manjšinjske pravice so odprli poseben urad za pritožbe državljanov, katerih pravice so ogrožene. Minister Rasim Ljajić pa meni, da po vpeljavi izrednih razmer v Srbiji ni bilo kršitev človekovih pravic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10