Tujina

SČG odslej članica Sveta Evrope

Strasbourg/Bruselj, 03. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državna skupnost SČG je postala 45. članica Sveta Evrope. Na slovesnosti v Strasbourgu so dvignili njeno zastavo, predstavniki države pa so ob sprejemu podpisali tudi Evropsko konvencijo o človekovih pravicah in vse protokole, tudi tistega o ukinitvi smrtne kazni.

SČG je prošnjo za članstvo v Svet Evrope (SE) vložila 8. novembra 2000. Parlamentarna skupščina SE je 24. septembra lani izdala pozitivno mnenje o sprejemu države, svet ministrov pa je zeleno luč za vstop dal 26. marca. Predsedujoči svetu ministrov SE, malteški zunanji minister Joseph Borg, je na slovesnosti poudaril, da je država preživela najhujše in našla pogum, da preteklost pusti za seboj. "SČG, ki se je le tri leta nazaj znebila tiranskega režima, je v kratkem času naredila velik napredek," je dejal.

Predsednik parlamentarne skupščine SE Peter Schieder pa se je v svojem nagovoru spomnil ubitega srbskega premiera Zorana Đinđića, rekoč, da so 12. marca ostanki režima nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića v obupnem poskusu pahniti državo nazaj v temo preteklosti ubili "pogumnega in vizionarskega voditelja". Vendar je namesto tega odgovor oblasti in predvsem prebivalstva SČG potisnil v prihodnost, je dodal Schieder. Kot ocenjujejo številni opazovalci v Strasbourgu, je k hitremu sprejetju SČG v SE prispeval tudi nedavni umor Đinđića.

Svetovzar Marović, predsednik SČG
Svetovzar Marović, predsednik SČG FOTO: Reuters

Generalni sekretar SE Walter Schwimmer je izrazil prepričanje, da bo članstvo v SE državi pomagalo, da se bo lažje soočila z velikimi izzivi, ki jo čakajo. "Danes smo dodali manjkajoči člen v verigi držav JV Evrope. Pot k nadaljnjemu vključevanju regije v Evropo je zdaj odprta," je dejal. Predsednik parlamenta SČG Dragoljub Mičunović je na slovesnosti napovedal, da bodo v Srbiji še ta mesec odpravili izredno stanje, ki so ga uvedli po smrti premiera Đinđića. "Vse kriminalne mreže, ki so obvladovale širšo regijo, so razbite," je dejal Mičunović in pojasnil, da je bil edini namen uvedbe izrednih razmer narediti konec z organiziranim kriminalom.

Predsednik SČG Svetozar Marović pa je v svojem nastopu poudaril, da je SČG z vstopom v SE postala polnopravna članica evropske skupnosti narodov. "SČG si zdaj želi miru, demokracije in vključitve v Evropo," je dodal. Kot je dejala vršilka dolžnosti predsednice Srbije in predsednica republiškega parlamenta Nataša Mičić, se je SČG z današnjim vstopom v SE še bolj približala evropskim povezovalnim tokovom, kar so tudi želje in pričakovanje večine prebivalcev SČG.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10