Nekdanja državna sekretarka ZDA Hillary Clinton je uresničila napovedi in pričakovanja ter s spletnim videom sporočila, da bo leta 2016 kandidirala za prvo predsednico v zgodovini ZDA. Pričakovanje njene najave je bilo tako veliko, da so nekateri ameriški in tuji mediji pohiteli z objavo še preden se je zgodila.
Volilni štab nekdanje newyorške senatorke je napetost stopnjeval ves dan, ameriške televizije pa so najele komentatorje, ki so od jutra do objave in naprej ugibali, kaj se bo zgodilo do novembra prihodnje leto.
Najprej je prišla na dan novica od neimenovanega vira blizu Clintonove, da najava bo, potem pa so na spletnih straneh Clintonove objavili video, ki prikazuje različne Američane, večinoma ženske, ki razlagajo, na kaj se pripravljajo v življenju.
Šele proti koncu videa se pojavi Clintonova, ki pove nekaj besed o pomenu družine in boja za srednji razred, nazadnje pa potrdi, da gre tudi ona na pot.
Podpora Baracka Obame
"Mislim, da bi bila odlična predsednica," pa je novinarjem pred odhodom iz Paname, kjer se je udeležil vrha Amerik, dejal ameriški predsednik Barack Obama, ki je 67-letnici v svoji prvi administraciji poveril položaj zunanje ministrice.
Obama je Clintonovo leta 2008 premagal v ostri bitki za demokratsko predsedniško nominacijo. "Leta 2008 je bila izjemna kandidatka, na volitvah pa mi je nudila veliko podporo. Bila je izvrstna državna sekretarka. In je moja prijateljica," je bil poln pohvalnih besed.
Fronte napadov
Republikanci so na uradno kandidaturo Clintonove čakali vse od leta 2013, ko je zapustila položaj državne sekretarke. To je tudi razlog, da teroristični napad na ameriški konzulat v libijskem Bengaziju leta 2012 še vedno ni našel svojega mesta v zgodovini, saj računajo, da bodo z njim škodili Clintonovi v bitki za Belo hišo.
Poleg tega je nedavno izbruhnil škandal, ker je Clintonova, medtem ko je bila na položaju državne sekretarke, še naprej uporabljala svoj zasebni elektronski naslov, s katerega je brisala številna sporočila. Ta afera je odprla vrata ugibanjem, da nekaj skriva, ki jo bodo verjetno spremljala do konca kampanje.
Tretja fronta napadov utegne priti preko fundacije njenega soproga Billa Clintona. Po nekaterih namigovanjih naj bi namreč tam prihajalo do različnih finančnih malverzacij, čeprav konkretnih dokazov za zdaj ni. Problematično bi lahko bilo, če je del denarja za kampanjo Clintonove prišel iz tujih virov.
Bo Clintonova prva predsednica ZDA?
Clintonova je bila leta 2008 glavna favoritka za osvojitev demokratske predsedniške nominacije in bi zmagala, če se ne bi pojavil Obama, ki je bolj navdušil demokratske volivce in pisal zgodovino s tem, ko je postal prvi temnopolti predsednik ZDA. Clintonova bo sedaj skušala znova pisati zgodovino - kot prva predsednica ZDA.
V skladu z ameriško politično tradicijo bi moral biti na vrsti za predsedniško kandidaturo demokratov sedanji podpredsednik Joseph Biden, a Clintonova je močnejša kandidatka in z njo ima stranka možnost vnovičnega preboja v Belo hišo. Trenutno vse ankete kažejo, da Clintonova zanesljivo vodi tudi proti vsem možnim republikanskim kandidatom.
Biden se sicer še ni izjasnil, ali bo kandidiral za predsednika. Enako velja za ostale demokrate, z izjemo nekdanjega senatorja iz Virginije Jima Webba. Pri republikancih pa sta doslej kandidaturo napovedala senatorja Paul Rand in Ted Cruz.
KOMENTARJI (197)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.