Ameriški obveščevalni podatki kažejo, da se Gadafi "ne čuti več varnega" v Tripoliju, je povedal neimenovani ameriški predstavnik za nacionalno varnost, na katerega se v današnjih izdaji sklicuje Wall Street Journal. Ameriški viri ob tem sicer menijo, da Gadafi ne bo zapustil države, kar je sicer glavna zahteva libijskih upornikov.
Gadafi naj bi imel številna varna skrivališča in druge objekte tako v kot izven Tripolija, kamor bi se lahko zatekel.
Tiskovni predstavnik libijskih upornikov Mahmud Šamam je medtem za francoski dnevnik Le Figaro dejal, da so uporniki posredno v stiku z Gadafijevim režimom in bi bili pripravljeni dovoliti Gadafiju, da ostane v Libiji, vendar pa morajo on in njegova družina privoliti v odpoved oblasti.
"Naši pogoji ostajajo isti. Ne pride v poštev, da bi Gadafi ali člani njegove družine sodelovali v prihodnji vladi. Z njimi se pogovarjamo o mehanizmih za Gadafijev odhod," je pojasnil.
Namestnik vodje uporniškega prehodnega nacionalnega sveta Abdel Hafiz Goga je sicer v Bengaziju, trdnjavi upornikov, zatrdil, da nimajo nobenih stikov z Gadafijevim režimom, niti posrednih niti neposrednih.
Izmenjava ujetnikov dokaz za obstoj stikov
Je pa medtem očitno le prišlo do dogovora o izmenjavi ujetnikov oz. različnih privržencev med libijskim režimom in uporniki. V uporniški trdnjavi Bengazi je namreč po 22-urni plovbi pristala ladja Rdečega križa, ki je s seboj pripeljala okoli 300 ljudi, med njimi 66 ujetnikov, ki jih je osvobodil Gadafijev režim.
Po navedbah Rdečega križa je vrnitev ujetnikov del širšega dogovora med sprtima stranema in tako naj bi sedaj na drugo stran prepeljali okoli 110 ljudi. Večina ljudi, ki so se danes vrnili v Bengazi, je sicer obtičala v Tripoliju, kjer so delali, ko je pred štirimi meseci izbruhnila ljudska vstaja, zaradi katere se nato niso mogli vrniti k svojcem.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.