Britanski The Independent poroča, da bi se lahko Izrael znašel na črnem seznamu držav in organizacij, ki škodujejo otrokom. Za ta korak naj bi močno lobirala posebna odposlanka za otroke in oborožene konflikte generalnega sekretarja Ban Ki Muna, Leila Zerrougui. Če se to res zgodi, bi Izrael na seznamu delal družbo med drugim tudi samooklicani Islamski državi (IS), Boko Haram in Al Kaidi. Tja bi bil uvrščen zaradi zločinov zoper otroke, ki so bili storjeni med napadom na Gazo leta 2014.
Izraelske obrambne sile (IDF) so sicer že dlje časa tarča kritik, da zlorabljajo svoja pooblastila in kršijo mednarodne norme vojskovanja. IDF naj bi lani med 50-dnevnim bombardiranjem Gaze svoje tarče izbiral popolnoma nekritično. Napadal je tudi bolnišnice, šole in druge objekte, v katerih so bili skriti civilisti.
Izraelske oblasti in predstavniki IDF so že večkrat ponovili, da so pred napadi opozorili, naj se civilisti umaknejo z območja, a da tega niso storili. Zato menijo, da krivda ni na njihovi strani.
Palestinci in humanitarni delavci pa so prav tako že večkrat poudarili, da so izraelskim oblastem sporočali, v katerih stavbah se skrivajo civilisti in humanitarni delavci, a da so naleteli na gluha ušesa. Prav tako je bilo jasno, da se civilisti pred napadi nimajo kam umakniti, saj dobesedno živijo v getu, mejne prehode pa so zaprli.
Če bo Izrael končal na črnem seznamu, bi to pomenilo sankcije in mednarodno izolacijo, poroča omenjena spletna stran.
Sicer pa naj bi Zerrouguijeva poudarjala, da je tudi palestinski Hamas kršil pravila vojskovanja in mednarodne norme. Zato je za pričakovati, da bo zahtevala tudi Hamasovo uvrstitev na črni seznam.
Neuradno je sicer slišati, da se Ban nagiba k temu, da Izraela ne uvrstijo na seznam. Njegovo mnenje naj bi bilo rezultat intenzivnega lobiranja izraelske diplomacije. A Ban naj bi še razmišljal, kako naj se glede tega vprašanja odloči.
V konfliktu leta 2014, ki je trajal 50 dni, je umrlo več kot 2100 Palestincev, med njimi več kot 500 otrok. Na izraelski strani je umrlo šest civilistov in 67 vojakov. Številni Palestinci so utrpeli hude poškodbe, s katerimi bodo živeli do konca življenja. Na palestinski strani je bilo ranjenih 3300 otrok.
Združeni narodi so ocenili, da je bilo na območju Gaze uničenih več kot 20.000 domov, ki so še vedno v takšnem stanju, da se v njih ne more živeti. Znotraj gaze še naprej živijo notranje razseljeni begunci.
Unicef je letos ocenil, da psihosocialno pomoč potrebuje okoli 373.000 otrok, saj so med zadnjim bombardiranjem utrpeli hude travme. Številni so ostali brez sorodnikov ali pa celo celih družin.
Izraelski predstavniki naj bi, kot rečeno, močno lobirali, da njihova država ne pristane na omenjenem seznamu. Če se to vendarle zgodi, potem bi to bil škandal. Opozarjajo, da kampanjo zoper izraelsko državo vodijo tisti, ki sovražijo izraelski narod.
Eden izmed neimenovanih predstavnikov izraelskega zunanjega ministrstva je dejal, da se med vojskovanjem na žalost dogaja, da umirajo tudi otroci. Dodal je, ali se javnost sploh zaveda, koliko otrok je umrlo med bombardiranjem Jemna, ki ga izvaja koalicija, na čelu katere je Savdska Arabija. Bodo tudi za slednjo zahtevali, da se znajde na seznamu, sprašuje.
Tiskovni predstavnik izraelskega zunanjega ministrstva Emmanuel Nahshon je uradno zanikal informacije, da njihove oblasti pritiskajo na predstavnike Združenih narodov in Bana ter lobirajo, da njihove države ne uvrstijo na črni seznam. Dejal je, da pritisk na generalnega sekretarja izvajajo tisti, ki Izrael želijo uvrstiti na omenjeni seznam. Dodal je, da te države pri tem vodi le sovraštvo do Izraela.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.