Ameriško delegacijo vodi namestnik ameriškega trgovinskega predstavnika Jeffrey Gerrish, ki ob odhodu na pogovore iz hotela v Pekingu ni spregovoril z novinarji. Razprava naj bi po navedbah kitajskega ministrstva za trgovino tekla o "implementaciji pomembnega soglasja", ki sta ga dosegla Donald Trump in Ši Džinping 1. decembra lani ob robu vrha skupine G20 v Argentini. Njun dogovor je, da se obe strani do 1. marca vzdržita uvajanja novih carin.
Trump je prejšnji teden okrepil upanje trgov, da bo mesece dolg trgovinski spor kmalu zgodovina. "Mislim, da bomo s Kitajsko dosegli dogovor," je dejal v petek. "Tečejo obsežna trgovinska pogajanja. Predsednik Ši je tesno vključen vanje, prav tako kot jaz. Zadevo naslavljamo na najvišjih ravneh in zelo dobro nam gre," je dodal.
V nedeljo se je sicer ameriški predsednik odpravil v predsedniško letovišče Camp David, kjer bo o poteku trgovinskih pogajanj in drugih vprašanjih razpravljal s svojimi svetovalci.
V ameriški delegaciji v Pekingu so sicer predstavniki ministrstev za finance, trgovino, kmetijstvo in energijo. Trump računa, da se bo Peking zahtevam ZDA lažje uklonil ob vse jasnejših znakih gospodarskega ohlajanja. A uvodnik v kitajskem državnem časniku Global Times je danes poudaril, da popuščanja ne bo. "Če bi bil Peking pripravljen dvigniti belo zastavo, bi to že storil," so zapisali v časniku.
Minister za trgovino ZDA Wilbur Ross je v pogovoru za televizijo CNBC zatrdil, da trgovinska vojna z ZDA zagotovo bolj škodi Kitajski, kljub temu pa je napovedal verjetnost skorajšnjega dogovora o nekaterih spornih vprašanjih. Pri strukturnih vprašanjih in uveljavljanju pravil pa naj bi šlo težje.
Konflikt zamajal tudi finančne trge
Trump je trgovinsko vojno s Kitajsko lani sprožil zaradi po njegovem nepoštenih kitajskih trgovinskih praks. Državi sta si medsebojno naprtili visoke carine na več kot 300 milijard dolarjev (dobrih 263 milijard evrov) vredno blago. Konflikt je začel spodkopavati dobičke podjetij in zamajal finančne trge.
Med spravnimi potezami v zadnjem času sta kitajski odločitvi o uvozu ameriške soje in ameriškega riža, kitajsko vrhovno sodišče pa je od začetka leta 2019 pristojno tudi za obravnavo primerov kršenja intelektualne lastnine. Do zdaj so te pritožbe obravnavala višja sodišča v provincah, nov način obravnave pa naj bi pomagal preprečiti nekonsistentnost uporabe prava in izboljšal kakovost in učinkovitost sojenj.
ZDA so v 2017 s Kitajske uvozile za 506 milijard dolarjev (443 milijard evrov) dobrin. Kitajska je v istem letu uvozila za 130 milijard dolarjev (114 milijard evrov) ameriškega blaga.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.