Tujina

Še en udarec Bushevi administraciji

New York, 16. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriške oblasti morajo v 30 dneh objaviti dokumente o ravnanju z zaporniki v ameriških zaporih zunaj ZDA, tudi v Abu Graibu in v Guantanamu.

Tako je v sredo odločil sodnik v New Yorku. Objavo celo do 20.000 strani dokumentov so zahtevale Ameriška unija za civilne svoboščine (ACLU) in druge skupine, ki trdijo, da mora administracija te dokumente objaviti v skladu z zakonom o svobodi informiranja (FOIA).

Sodnik: 'Nihče ne more biti nad zakonom'

Sodnik Alvin K. Hellerstein je svojo odločitev utemeljil z besedami, da "nihče ne more biti nad zakonom: niti izvršilna oblast, niti Kongres, in niti sodna oblast". Obenem je kritiziral ameriško administracijo zaradi "izredno počasne hitrosti" odzivanja na zahteve FOIA. "V kolikor dokumenti predstavljajo bolj zadrego kot pa skrivnost, potem ima javnost pravico vedeti o vladnem ravnanju s posamezniki ujetimi in zaprtimi v tujini," je dejal Hellerstein.

ACLU, Center za ustavne pravice, Zdravniki za človekove pravice, Veterani za zdrav razum in Veterani za mir so zahtevali dokumente v zvezi z zasliševanjem in ravnanjem zapornikov ter "izvensodnim izročanjem" zapornikov državam, za katere se ve, da izvajajo mučenje.

V sodnikovi razsodbi je zapisano, da je Washington svoje stališče, da lahko zapornike v Guantanamu pridrži brez časovne omejitve, ne da bi proti njim podal obtožnice, utemeljeval s skrbjo za nacionalno varnost, zaradi česar naj ne bi bilo mogoče razkriti informacij. Sodnik je to zavrnil z besedami, da je "Kongres predpisal FOIA, da bi tako osvetlil dejavnost vlade" in obenem zagotovil nadzor nad njenimi aktivnostmi.

Sodba je zadala nov udarec administraciji ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je predtem že doživela več porazov na ameriškem Vrhovnem sodišču, ko je to zapornikom v Guantanamu, kjer je zaprtih nekaj manj kot 600 tujcev, ki so jih aretirali za časa vojne v Afganistanu, kljub nasprotovanju ameriške administracije podelilo določene pravice.

'Resnica mora biti znana, neglede na to, kako neprijetna je zadeva za vlado,' meni sodnik (Foto: Reuters)
'Resnica mora biti znana, neglede na to, kako neprijetna je zadeva za vlado,' meni sodnik (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

30 dnevni rok za objavo dokumentov

Washingtonska administracija je na sodišču dejala, da bo dokumente objavljala postopoma, začenši s prihodnjim letom. A sodnik se s tem ni strinjal, in Washingtonu odredil 30-dnevni rok za objavo vseh dokumentov - torej do 15. oktobra. Odvetnik ACLU, Amrit Singh, je ob razsodbi izjavil, da je "sodišče zaščitilo pravico javnosti, da izve, kdo je odgovoren za sistematično zlorabo zapornikov v zaporih pod ameriško oblastjo," in še dodal, da "resnica mora biti znana, neglede na to, kako neprijetna je zadeva za vlado."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.