Tujina

Še ena resolucija o Iraku?

New York, 05. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Varnostni svet naj bi začel pogovore o ameriškem predlogu nove resolucije o Iraku, ki naj omogočila posredovanje mednarodnih enot pod ameriškim vodstvom v Iraku. Podpora v varnostnem svetu je negotova, Colin Powell pa je napovedal fleksibilnost ZDA.

Edina novost, ki jo prinaša ameriški predlog resolucije, je po doslej dostopnih podatkih, le ta, da prosi za udeležbo vojakov iz držav članic ZN, ki bi pomagali pri stabilizaciji in zagotavljanju varnosti. Zadeva za nekatere diplomate deluje že kar preveč prozorno in če Američani ne bodo pripravljeni izpustiti iz rok vsaj politične oblasti v Iraku, bo sprejem resolucije izredno težak.

Ob 21.30 po srednjeevropskem času se bodo začeli neformalni pogovori o ameriškem predlogu nove resolucije o Iraku, ki predvideva določitev "urnika" politične normalizacije države in oblikovanje večnacionalnih vojaških enot z mandatom OZN in skupnim poveljstvom, ki bodo skrbele za mir v Iraku. ZDA želijo sicer še vedno obdržati politični in vojaški nadzor v državi.

Predsedujoči Varnostnemu svetu OZN v septembru, Britanec Emyr Jones Parry je dejal, da so posvetovanja predlagali Američani, ki bi radi z drugimi delili svoje zamisli o resoluciji in poslušali pripombe. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je že včeraj dobil osnutek "ameriških idej" od veleposlanika Johna Negroponteja, vendar jih doslej še ni komentiral.

Powell napovedal fleksibilnost ZDA

Ameriški državni sekretar Colin Powell je zatrdil, da so ZDA "fleksibilne" glede zadnje resolucije, ki jo predlagajo o Iraku, prav tako pa so bodo skušale "prilagoditi" predlogom drugih članic Varnostnega sveta. "ZDA so pripravljene preučiti vsakršne morebitne spremembe k osnutku resolucije, ki bi bile v skladu z izgradnjo suverenega, demokratičnega Iraka," je dejal v zunanjepolitičnem govoru na Univerzi Georgea Washingtona. Zagotovil je, da bo ameriški predlog resolucije pripomogel k izvedbi svobodnih volitev v Iraku.

Powell je napovedal, da bodo upoštevali morebitne predloge
Powell je napovedal, da bodo upoštevali morebitne predloge FOTO: Reuters

"V predlogu resolucije bomo povabili iraško vlado, naj predloži načrt in časovni okvir, v katerem bo pripravila ustavo, razvila politične ustanove in pripravila svobodne volitve. Vse to bi moralo pripeljati do zagotovitve suverenosti Iraka, kar je tudi naš edini cilj," je poudaril Powell.

Kot je še dejal, bi nekateri v varnostnem svetu "želeli pospešiti zadevo, drugi pa so bolj previdni".

Podpora varnostnega sveta negotova

Ruski zunanji minister Igor Ivanov ocenjuje, da ameriški predlog resolucije sicer vsebuje načela, ki jih je Rusija že od nekdaj zagovarjala, vendar pa ga je potrebno še "zelo resno predelati". Pojasnil je, da je dokument potrebno predelati v smeri, da bodo omenjena načela lahko popolnoma uresničena.

Francija in Nemčija, obe članici varnostnega sveta, sta v četrtek dali jasno vedeti, da je ameriški predlog v sedanji obliki zanju nesprejemljiv.

Kitajsko zunanje ministrstvo se je zavzelo za novo resolucijo o Iraku, glede ameriškega osnutka pa je sporočilo, da ga še preučujejo. Tiskovni predstavnik ministrstva Kong Quan je ob tem poudaril, da morajo OZN igrati ključno vlogo pri izboljšanju varnostnih razmer v Iraku, ponovnemu vzpostavljanju iraške suverenosti ter pospeševanju obnove države.

Ameriški predlog uradno še ni v javnosti, vendar pa se neuradno že ve, da ne prinaša veliko sprememb. Ameriška administracija menda pričakuje, da bodo pogajanja o resoluciji kratka in bodo končana, še preden bodo predsednik George Bush in drugi svetovni voditelji čez tri tedne prišli v New York na začetek zasedanja Generalne skupščine OZN. Diplomatom v OZN je povsem jasno, da so Američani znova prišli v varnostni svet, ker se jim je v Iraku zalomilo, ker jim vsak dan pobijajo vojake in ker je finančno breme obnove Iraka preveliko tudi za najbogatejšo državo na svetu, ki se zdaj zaveda, da sama ne zmore plačati vsega, drugi pa ji ne bodo pomagali brez kritja OZN.

V pogovoru za Financial Times pa je Annan izjavil, da bo moral biti nov mandat OZN jasen, natančen in uresničljiv, saj je sedanji mandat precej dvoumen. Želi si, da bi bilo mogoče tudi glede Iraka sprejeti takšno resolucijo, kot so jo na primer za Afganistan, kjer je delitev dela jasno določena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10