Tujina

Se je vojska odrekla Mladiću?

Beograd/Banja Luka, 14. 02. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Jugoslovanska vojska ne ščiti več nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov Ratka Mladića, ki ga haaško sodišče obtožuje vojnih zločinov. To naj bi v Beogradu povedal neimenovani visoki predstavnik srbske vlade.

Po navedbah istega vira so to "pred nedavnim" sporočili generalu Ratku Mladiću, ki je še vedno na ozemlju Jugoslavije. Mladića so pozvali, naj zapusti Jugoslavijo ali pa se prostovoljno preda haaškemu sodišču za vojne zločine, kar pa naj bi general zavrnil. Iz notranjepolitičnih razlogov naj bi v Beogradu zaenkrat še ne razmišljali o nasilni privedbi Mladića.

Karadžić in Mladić sta najbolj iskana vojna zločinca
Karadžić in Mladić sta najbolj iskana vojna zločinca FOTO: Reuters

Američani pa so v zadnjem času povečali pritisk na družino Radovana Karadžića, da pomagajo pri njegovi aretaciji, še vedno pa velja tudi nagrada v znesku 5-ih milijonov dolarjev za informacije, ki bi pripeljale do njegove aretacije. Kot je dejala Karadžićeva mati Jovanka gre za najmočnejše pritiske, ki jih je v zvezi z aretacijo do sedaj doživela. Kot trdijo neimenovani zahodni diplomati, se bodo akcije v naslednjih tednih in mesecih stopnjevale.

Ratko Mladić
Ratko Mladić FOTO: Reuters

Karadžić in Mladić veljata za vojna zločinca zaradi dejanj med vojno v Bosni in Hercegovini. V Srebrenici naj bi pod njunim poveljstvom prišlo do pokola 8 tisoč muslimanov, obleganje Sarajeva pa je zahtevalo 12 tisoč žrtev. Karadžić naj bi se nahajal v hribovitem predelu jugovzhodne Bosne, za Mladića pa velja, da se pod zaščito vojske ZRJ nahaja v Jugoslaviji.

Največji problem je v tem, ker se nobeden od njiju ne namerava mirno predati, poleg nepotrebnih žrtev pa zahodne politike skrbi tudi dejstvo, da bi lahko Mladić in Karadžić postala mučenika.

Republika srbska ZRJ zaprosila za imena obtoženih

Vlada Republike srbske je Jugoslavijo zaprosila za spisek oseb, ki jih je haaško sodišče obtožilo vojnih zločinov. Za ta korak so se odločili potem, ko so osebam, obtoženih pred haaškim sodiščem, ki se nahajajo na njihovem ozemlju, sporočili, naj se v 30 dneh prostovoljno predajo.