
Republikanski sodnici tričlanskega senata zveznega prizivnega sodišča v Cincinnatiju sta v petek preglasovali demokrata na sodišču in zavrnili odločitev prav tako demokratske prvostopenjske sodnice iz Detroita, da je program prisluškovanja elektronskim komunikacijam Američanov neustaven. Administracijo predsednika Georgea Busha je v imenu novinarjev, odvetnikov in drugih, ki so se počutili oškodovane, tožila Ameriška zveza za državljanske svoboščine (ACLU).
Pravni direktor ACLU Steven Shapiro je izrazil hudo razočaranje, da je prizivno sodišče zaščitilo dejavnosti Busheve administracije pred sodnim nadzorom in preprečilo Američanom, da spodbijajo nezakonit nadzor nad njihovimi telefoni in elektronsko pošto. Shapiro je dejal, da se bodo o morebitnem prizivu na vrhovno sodišče ZDA še odločili, čeprav pa glede na odločitve tega sodišča v zadnjem času nimajo veliko možnosti za uspeh. Bela hiša pa meni, da gre za pomembno zmago v boju proti terorizmu.
ACLU je tožila v imenu državljanov, ki so prepričani, da Bushev program prisluškovanja krši ustavo. Bush je Agenciji za Nacionalno varnost (NSA) kmalu po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001 naročil, da lahko prisluškujejo tudi elektronskim komunikacijam z ozemlja ZDA v tujino. NSA sicer prisluškuje tovrstnim komunikacijam po vsem svetu že več let, za prisluškovanje Američanov pa naj bi bil potreben sodni nalog. Busheva administracija trdi, da prisluškujejo le teroristom ali pa takim, ki so sumljivi in da se navadni državljani nimajo česa bati. Za ACLU je to isto, kot če lisica pove kmetu, da ji lahko zaupa varovanje kurnika.
Potem ko je program prišel v javnost je završalo v kongresu in Bush je privolil, da bo posebno sodišče za nadzor nad tujimi obveščevalci začelo izdajati naloge za prisluškovanje, vendar pa si je obenem pridržal pravico, da po potrebi prisluškujejo tudi brez nalogov. Sodnica Anna Taylor je lani v Detroitu razveselila ACLU, ko je brez dvoma odločila, da gre za kršenje ustave. Prizivni sodnici v Cincinnatiju Julia Gibbons in Alice Batchelder pa se sicer večinoma nista vtikali v modrost Taylorjeve, ampak sta tožbo proti administraciji razveljavili, ker tožniki niso uspeli dokazati, da so oškodovani.
Tožniki nimajo dostopa do prisluškovalnih informacij in ne vedo ali so jim prisluškovali in za prizivni sodnici je bilo to dovolj za razveljavitev sodbe. Sodnik Ronald Gibbons pa je menil, da imajo vsaj odvetniki pravico do tožbe, saj so dokazali, da so morali v strahu pred prisluškovanjem spremeniti način komuniciranja s svojimi strankami v tujini.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.