Tujina

Vlada zaprla vse meje

New York/Yamoussoukro, 31. 03. 2011 08.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
40

Varnostni svet ZN je soglasno potrdil resolucijo, ki uvaja sankcije proti nekdanjemu predsedniku Slonokoščene obale Laurentu Gbagboju, ki se po porazu na volitvah novembra lani še naprej krčevito oklepa oblasti.

Tiskovna agencija Reuters poroča, da so francoski vojaki že v mestu Abidžan. Čeprav Francozi teh poročil ne želijo komentirati, pa je neuradno slišati, da so v mestu zato, saj želijo na varno prepeljati nekaj francoskih državljanov.

Resolucija je bila sprejeta na dan, ko so sile, zveste novoizvoljenemu predsedniku Alassaneju Ouattari, zavzele prestolnico države Yamoussoukro in se z različnih smeri pomikajo tudi proti najpomembnejšemu mestu v državi Abidžanu. Ouattara je tam zabarikadiran v hotelu Golf, pod varstvom sil Združenih narodov (ZN), okrog pa so Gbagbojeve sile.

Resolucija Varnostnega sveta (VS) ZN, ki sta jo predlagali Francija in Nigerija, izraža globoko zaskrbljenost zaradi možnosti izbruha državljanske vojne, ki je sicer že v polnem teku, in uvaja prepoved potovanj ter zamrznitev premoženja za Gbagboja, njegovo soprogo Simone in tri ključne osebe iz njegovega režima.

'Nevidni komandosi', kakor sami sebe imenujejo borci, zvesti izvoljenemu predsedniku Alassaneju Quattari.
'Nevidni komandosi', kakor sami sebe imenujejo borci, zvesti izvoljenemu predsedniku Alassaneju Quattari. FOTO: Reuters
Tiskovna agencija Reuters poroča, da so enote Združenih narodov prevzele nadzor nad letališčem v mestu Abidžan. Policisti, ki so se umaknili z območja, naj bi jih prosili, da to storijo, je omenjeni tiskovni agenciji povedal vir iz ZN, ki pa ni želel biti imenovan.

Resolucija poziva vse sprte strani, naj upoštevajo voljo ljudstva in izvolitev Ouattare za predsednika države, ter obsoja Gbagbojevo zavrnitev predloga Afriške unije, da sestopi z oblasti in imenuje predstavnike iz svoje stranke v vlado narodne enotnosti. Resolucija ta predlog podpira in poziva k celoviti politični rešitvi.

VS ZN prav tako zahteva takojšen konec obleganja hotela Golf in obsoja oživitev nasilja po državi, še posebej pa napade na civiliste v predelu Abidžana Abobo. Tam so Gbagbojeve sile 3. marca ubile sedem žensk, ki so mirno demonstrirale, 17. marca pa z minometi pobile 17 ljudi.

Mirovne sile ZN so dobile polno podporo za uporabo vseh potrebnih sredstev za zaščito civilistov, resolucija pa prav tako poziva k sodelovanju vseh strani s preiskovalno komisijo Sveta ZN za človekove pravice.

MZZ pozdravlja resolucijo

Ouattarajeva vlada je do preklica ukazala zaprtje vseh meja.

Sprejetje resolucije je že pozdravilo slovensko zunanje ministrstvo, ki se je pri tem pridružilo obsodbam resnih kršitev mednarodnega prava v državi. "Še posebej zaskrbljujoča so poročila ZN, ki opozarjajo, da nasilje v državi lahko preraste v zločine zoper človeštvo," so opozorili na MZZ v sporočilu za javnost. "V tem smislu pozdravljamo napotitev na Mednarodno kazensko sodišče, saj morajo vsi odgovorni za napade na civilno prebivalstvo, med katerimi so tudi ženske in otroci, odgovarjati za tovrstna dejanja," še poudarjajo. V tem smislu so na MZZ pozdravili tudi resolucijo Sveta za človekove pravice iz 25. marca, s katero se ustanavlja neodvisna mednarodna preiskovalna komisija za preučitev hudih kršitev človekovih pravic v državi, storjenih po predsedniških volitvah novembra lani.

Ministrstvo je ob tem tudi pozvalo vse strani v Slonokoščeni obali, naj se odrečejo nasilju in napadom na sile ZN ter "spoštujejo demokratične norme, med katerimi je tudi izročitev oblasti na demokratičnih volitvah izvoljenemu predsedniku, ter nemudoma začnejo z resnim političnim dialogom".

Okoli 5000 zapornikov pobegnilo iz ječe v Abidžanu

Bi Alassane Ouattara, izvoljeni predsednik, ki ga podpira mednarodna skupnost, izpustil vse zapornike?
Bi Alassane Ouattara, izvoljeni predsednik, ki ga podpira mednarodna skupnost, izpustil vse zapornike? FOTO: Reuters

Okoli 5000 zapornikov je po spopadu s strelnim orožjem pobegnilo iz glavnega zapora v gospodarski prestolnici Slonokoščene obale v Abidžanu.

Vir v vojski, zvesti Laurentu Gbagu, je dejal, da so vrata zapora med ofenzivo odprli pripadniki sil predsednika Quattare. ''Uspelo jim je zavzeti zapor in osvoboditi vse zapornike,'' je dejal vojak, ki ni želel biti imenovan. ''Naše položaje okoli zapora so napadli zgodaj zjutraj.''

Prebivalci, živeči v bližini ječe, poročajo, da se je iz zapora vsulo na tisoče mladih. ''Zgodaj zjutraj smo slišali streljanje, potem pa so se odprla vrata zapora, ki so ga vriskaje zapustili jetniki,'' je dejal učitelj Arsene Tano.

Trgovanje s kakavom talec sankcij proti Gbagoju

Sile, ki podpirajo mednarodno priznanega predsednika Slonokoščene obale Alassanea Ouattaro, so danes prevzele nadzor nad San Pedrom, največjim pristaniščem za izvoz kakava na svetu, so sporočili tamkajšnji prebivalci.

Ouattarovi privrženci so pristanišče zavzeli v zgodnjih jutranjih urah po uspešnem prodoru proti jugu v zadnjem tednu. Po navedbah prič so milice, ki podpirajo Gbagboja, pred umikom izropale več trgovin in zažgale policijsko postajo, pred tem pa iz nje ukradle orožje.

Slonokoščena obala je največja proizvajalka in izvoznica kakava na svetu, vendar je ta kmetijska panoga v velikih težavah zaradi sankcij, ki jih je mednarodna skupnost uvedla proti Gbagboju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

antikomunist.
01. 04. 2011 00.06
tale slon ni koščen...
Transcentral
31. 03. 2011 23.24
Kaj??Pol leta!!Pri nas se oklepajo že 20-30 let pa nobenih ukrepov s strani ZN???
Mil?007
31. 03. 2011 22.59
Sem tudi že imel priložnost govorit s kakim bivšim legijonarjem. No pa recimo,da padajo bodoče francoske glave, večini današnjih legijonarjev je pridobitev državljanstva glavni motiv za služenje, pustolovcev je vedno manj se pa med njimi vedno najde tudi kakšen Slovenec. To je pač poklic kot vsi ostali. Bivši legijonarji so po odsluženem roku zelo iskani med varnostnimi službami kot pogodbeniki (Blackwater in podobni), ti pa so pravi plačanci.
blood1
31. 03. 2011 22.55
tega pa ne napadejo in to zato ker ima kakav !!!!!
BogatunLOL
31. 03. 2011 22.31
123milan65 31.03.2011, 20:44 Ja, imaš prav - Tujska legija je pod povelstvom Glavnega štaba Francije... Je v ustroju francoske armade. Ni pa to REDNA vojska... Tudi res je, da dobijo državljanstvo po 8ih letih. Pod določenimi pogoji seveda. Ne samo to, po 15ih letih dobijo tudi PENZIJO! Po 15ih letih.... Vendar je ustvarjena z določenim namenom. To je enota, ki se je v zadnjih 40 letih udeležila največ oboroženih spopadov (zahodni - demokratični svet)... Vendar nikoli zaradi zaščite civilistov. Zgolj in samo zaradi sebičnih interesov francoskih kapitalistov. In zakaj LEGIJA? Zato da ne padajo francoske glave.... Se pravi izkoriščane drugih za dobrobit Francije. Če te kaj zanima ti z veseljem predtsvim prijatelja, ki že nekaj let uživa v zasluženi penziji..... Večkrat odlikovan, uredu dečko.
Mil?007
31. 03. 2011 20.56
In pomislite, nezaslišano, po 8 letih služenja v tujski legiji lahko legijonar zaprosi za francosko državljanstvo in ga praviloma tudi dobi. Zdaj pa to primerjajte z brezpravnimi delavci iz bivše juge pri nas. Kaj jim nudimo po 20 letih dela na gradbiščih, ki se po težavnosti in pogojih bivanja in življenja lahko primerjajo z tujsko legijo. Kako je gnil ta kapitalizem v Franciji a. In ti Francozi, ki baje slovijo kot največji rasisti v Evropi kar delijo državljanstva tem krvavim plačancem, neverjetno a.
Mil?007
31. 03. 2011 20.44
Tujska legija je redna vojska v Franciji s to razliko, da vojake novačijo med tujci prostovoljci. Se pravi legijonarji so plačani vojaki, ki so tuji državljani v legiji so zaradi plače. Prav tako so bile v Španiji med državljansko vojno na republikanci enote v katerih so bili tujci, tam so bili sicer zaradi idealov a so bili prat tako tujci, kot so tujci pripadniki francoske tujske legije. Tujec je tujec zaradi denarja ali idealov. Za nekatere so bili to svetli ideali za druge pa temačni. Sicer pa je tudi general Franco imel tujsko legijo Italijansko in nemško Legijo Condor, ki so bili v Španiji prav tako zaradi prepričanj, malo drugačnih sicer a vseeno.
Mil?007
31. 03. 2011 20.34
BogatunLOL Obračaš besede in jih nato uporabiš kot argument. Afriška kultura ni manjvredna, nekatere med njimi zelo všečne in privlačne. Kar so evopski kolonizatorji v Afriko prinesli je bila zgolj tehnologija za izkoriščanje naravnih bogastev. Služba v teh podjetjih je bila v Afriki zelo zaželena, tako kot vse, kar so kolonizatorji prinesli s seboj. To so dejstva.
upornik007
31. 03. 2011 20.25
BogatunLOL no ja sej to sm mel v mislih tujska legija ja ne lih redna vojska
JurijGrmMlajsi
31. 03. 2011 20.22
123milan65 seveda, sam ne pozabi da je ravno med hudbnimi belci nastal abolicionizem ki je dosegel prepoved trgovine leta 1807 in popolno prepoved 1833. Ameriškim ablicionistom sicer ni uspelo prepovedati suženjstva na zvezni ravni, so pa dosegli prepvoed v polovici zevznih držav že v času nastanka ZDA. ni to tako črno belo kot bi si želeli levaki
BogatunLOL
31. 03. 2011 20.16
upornik007 31.03.2011, 20:08 Tujska legija ja, ne pa francoska vojska.. Kardelo plačancev ;) Francozi so samo komandni kader, drugače pa je sestavljena iz tako imenovanih manj vrednih prebivalcev planeta ;)
BogatunLOL
31. 03. 2011 20.15
123milan65 31.03.2011, 20:00 No, pa se celo spet enkrat strinjava:-) Demokracija zgrajena na krvi manjvrednih... LOL
upornik007
31. 03. 2011 20.08
francoska vojska je pripravljena da zasciti svoje ljudi v slonokosceni obali poroca francoska drzavna televizija
Mil?007
31. 03. 2011 20.00
Trgovina z sužnji je bila v 18. st. zelo velik posel in najbolj donosen posel. Večina Viktorijanskih palač v Londonu je bila zgrajena z tem denarjem. Angleži so kot gospodarji svetovnih morij kupovali sužnje in jih vozili na karibske otoke in v Ameriko, kjer so z njihovim delom na plantažah pridelovali sladkor, tobak in bombaž. Nad temi dobrinam s katerimi so oskrbovali cel svet so imeli Angleži popoln monopol. Sadove te trgovine bogate angleške družine uživajo še danes.
tinetone
31. 03. 2011 19.54
@BALIENCRIP strateški polažaj kot izhodišče za ostale s suovinami bogatejše države? ja mogoče pa res...
JurijGrmMlajsi
31. 03. 2011 19.50
BogatunLOL Ne modruje, zelo dobro veš kaj sem hotel povedati! Niso afriški kristjani, ki je bilo zelo malo v zgodnji obdobjih kolonializma, prodajali sužnje belcem! Koliko so je bilo sorazmerno z njihovim številom ker je črncev in musllimanov več so le ti obvladovali ivzoz sužnjev, Evropejci pa samo transportirali v Novi svet. Ko so Evropejci sploh podredili notranjo Afrio, je suženjstvo v vseh državah ki so delile Afriko prepovedano in je to veljalo tudi za posesti v afriki. Skratka, Evropejci so kupovali, z njimi ravnali kot z živino ali slabše, ampak niso "okupirali AFrike in zasuženjvali", zasedba afriških kolonija in suženjstvo časovno ne sovpadata!
Mil?007
31. 03. 2011 19.49
Dejstvo je, da se z postopnim napredkom v današnjem svetu ukvarjajo zgolj dobrodelne organizacije, vsaj na papirju. Napredek, ki je prišel z belimi gospodarji je tam ostal zgolj zato, ker so domačini prevzeli nekatere stvari, ki so se obnesle tudi za domačine. Jasno je, da evropske sile niso šle v Afriko razširjat civilizacija ampak iskat surovine. Bomo videli, kaj bodo domačinom prinesli Kitajci.
JurijGrmMlajsi
31. 03. 2011 19.40
123milan65 31.03.2011, 19:35 0 Afriška kultura temelji na plemenskih vezeh. Največjega napredka so bile afriške države deležne v času kolonijalizma. Včeraj angleškega in francoskega, danes v sodobnemu času prilagojenega kitajskega. Vidiš, tu se že ne strinjam! Napredek mora biti postopen, mora biti tako tehnična kot kulturn in mentalna raven, da nove ideje pognajo korenine. Problem je še v tem, da so rs Evropejci imeli nekaj boljšega, a so to prinesli ZGOLJ zato da bi podjarnili Afriko. Torej, če bi njim bilo v interesu da se Afrčani razvijejo do evropske ravni, bi se "civiliziranja" celinelotili precej drugače.
Mil?007
31. 03. 2011 19.35
Afriška kultura temelji na plemenskih vezeh. Največjega napredka so bile afriške države deležne v času kolonijalizma. Včeraj angleškega in francoskega, danes v sodobnemu času prilagojenega kitajskega.
Mil?007
31. 03. 2011 19.28
Ta logika se mi glede na to, da se na Primorskem vozimo v glavnem po musolinijevih cestah in Francjožefovih železnicah zdi sprejemljiva.