Resolucija je bila sprejeta na dan, ko so sile, zveste novoizvoljenemu predsedniku Alassaneju Ouattari, zavzele prestolnico države Yamoussoukro in se z različnih smeri pomikajo tudi proti najpomembnejšemu mestu v državi Abidžanu. Ouattara je tam zabarikadiran v hotelu Golf, pod varstvom sil Združenih narodov (ZN), okrog pa so Gbagbojeve sile.
Resolucija Varnostnega sveta (VS) ZN, ki sta jo predlagali Francija in Nigerija, izraža globoko zaskrbljenost zaradi možnosti izbruha državljanske vojne, ki je sicer že v polnem teku, in uvaja prepoved potovanj ter zamrznitev premoženja za Gbagboja, njegovo soprogo Simone in tri ključne osebe iz njegovega režima.
Resolucija poziva vse sprte strani, naj upoštevajo voljo ljudstva in izvolitev Ouattare za predsednika države, ter obsoja Gbagbojevo zavrnitev predloga Afriške unije, da sestopi z oblasti in imenuje predstavnike iz svoje stranke v vlado narodne enotnosti. Resolucija ta predlog podpira in poziva k celoviti politični rešitvi.
VS ZN prav tako zahteva takojšen konec obleganja hotela Golf in obsoja oživitev nasilja po državi, še posebej pa napade na civiliste v predelu Abidžana Abobo. Tam so Gbagbojeve sile 3. marca ubile sedem žensk, ki so mirno demonstrirale, 17. marca pa z minometi pobile 17 ljudi.
Mirovne sile ZN so dobile polno podporo za uporabo vseh potrebnih sredstev za zaščito civilistov, resolucija pa prav tako poziva k sodelovanju vseh strani s preiskovalno komisijo Sveta ZN za človekove pravice.
MZZ pozdravlja resolucijo
Sprejetje resolucije je že pozdravilo slovensko zunanje ministrstvo, ki se je pri tem pridružilo obsodbam resnih kršitev mednarodnega prava v državi. "Še posebej zaskrbljujoča so poročila ZN, ki opozarjajo, da nasilje v državi lahko preraste v zločine zoper človeštvo," so opozorili na MZZ v sporočilu za javnost. "V tem smislu pozdravljamo napotitev na Mednarodno kazensko sodišče, saj morajo vsi odgovorni za napade na civilno prebivalstvo, med katerimi so tudi ženske in otroci, odgovarjati za tovrstna dejanja," še poudarjajo. V tem smislu so na MZZ pozdravili tudi resolucijo Sveta za človekove pravice iz 25. marca, s katero se ustanavlja neodvisna mednarodna preiskovalna komisija za preučitev hudih kršitev človekovih pravic v državi, storjenih po predsedniških volitvah novembra lani.
Ministrstvo je ob tem tudi pozvalo vse strani v Slonokoščeni obali, naj se odrečejo nasilju in napadom na sile ZN ter "spoštujejo demokratične norme, med katerimi je tudi izročitev oblasti na demokratičnih volitvah izvoljenemu predsedniku, ter nemudoma začnejo z resnim političnim dialogom".
Okoli 5000 zapornikov pobegnilo iz ječe v Abidžanu
Okoli 5000 zapornikov je po spopadu s strelnim orožjem pobegnilo iz glavnega zapora v gospodarski prestolnici Slonokoščene obale v Abidžanu.
Vir v vojski, zvesti Laurentu Gbagu, je dejal, da so vrata zapora med ofenzivo odprli pripadniki sil predsednika Quattare. ''Uspelo jim je zavzeti zapor in osvoboditi vse zapornike,'' je dejal vojak, ki ni želel biti imenovan. ''Naše položaje okoli zapora so napadli zgodaj zjutraj.''
Prebivalci, živeči v bližini ječe, poročajo, da se je iz zapora vsulo na tisoče mladih. ''Zgodaj zjutraj smo slišali streljanje, potem pa so se odprla vrata zapora, ki so ga vriskaje zapustili jetniki,'' je dejal učitelj Arsene Tano.
Trgovanje s kakavom talec sankcij proti Gbagoju
Sile, ki podpirajo mednarodno priznanega predsednika Slonokoščene obale Alassanea Ouattaro, so danes prevzele nadzor nad San Pedrom, največjim pristaniščem za izvoz kakava na svetu, so sporočili tamkajšnji prebivalci.
Ouattarovi privrženci so pristanišče zavzeli v zgodnjih jutranjih urah po uspešnem prodoru proti jugu v zadnjem tednu. Po navedbah prič so milice, ki podpirajo Gbagboja, pred umikom izropale več trgovin in zažgale policijsko postajo, pred tem pa iz nje ukradle orožje.
Slonokoščena obala je največja proizvajalka in izvoznica kakava na svetu, vendar je ta kmetijska panoga v velikih težavah zaradi sankcij, ki jih je mednarodna skupnost uvedla proti Gbagboju.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.