O najdbi treh novih poginulih labodih ob ribniku nedaleč od Slavonskega Broda je poročal Radio Slavonija. Njihove navedbe pa so potrdili tudi na kriznem centru za zaščito pred ptičjo gripo v Brodsko-posavski županiji.
Razlogi za pogin ptic še niso znani. Vzorce tkiva so že zjutraj poslali na Inštitut za perjad v Zagrebu. Rezultati analize naj bi bili znani v začetku naslednjega tedna.
Francozi nimajo ptičje gripe
Analiza testov treh Francozov, ki naj bi se med potovanjem na Tajskem okužili z virusom ptičje gripe, je pokazala, da niso okuženi s smrtonosnim virusom H5N1, so sporočili s tajskega ministrstva za zdravje, kjer povzemajo podatke francoskih oblasti.
"Končna analiza je pokazala, da so bili turisti okuženi z virusom človeške gripe tipa H3N2," je dejal direktor tajskega oddelka za nadzor bolezni na ministrstvu za zdravje.
Tajska zato od Francije zahteva objavo uradnih rezultatov analize turistov, kar bi med Francozi povrnilo ugled tajski turistični industriji. Francoske oblasti so namreč v sredo objavile, da so trije turisti s francoskega otoka Reunion v Indijskem oceanu, ki so se vrnili s počitnic na Tajskem, okuženi s ptičjo gripo. Drugi od dveh testov na ta virus je bil namreč pri vseh treh pozitiven.
Ptičja gripa v Romuniji
Romunske oblasti so potrdile prisotnost nevarnega virusa ptičje gripe H5N1 v državi. Smrtonosni virus so odkrili pri poginuli čaplji, ki so jo našli v bližini meje z Romunijo minuli teden, so sporočili z romunskega ministrstva za kmetijstvo.
"Včeraj je laboratorij v Veliki Britaniji potrdil prisotnost virusa H5N1 v vzorcih čaplje, ki smo jo našli v okraju Vaslui," so na ministrstvu zapisali v izjavi za javnost.
Kitajska: Brez novih primerov okužbe med ljudmi
S kitajskega veterinarskega urada so sporočili, da po zadnjih podatkih ni novih primerov okužbe z virusom ptičje gripe med ljudmi. V četrtek je bila namreč objavljena novica, da naj bi zaradi okužbe s ptičjo gripo umrla neka kitajska deklica, kar pa so kasnejše analize ovrgle.
Sprva so objavili, da je bila za deklico usodna pljučnica, šele kasneje pa so zatrdili, da bi lahko umrla zaradi ptičje gripe. Čeprav so sum ovrgli, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) Peking pozvala, naj informacij o obolenjih ne prikrivajo.
Kitajski veterinarji so še dejali, da je nerealno pričakovati, da bi ptičjo gripo med perutnino lahko popolnoma ustavili. Direktor veterinarskega urada na ministrstvu za kmetijstvo Džia Jouling je dejal, da bo Kitajska v primeru kakršnega koli novega izbruha ptičje gripe odločno ukrepala in nadzirala območje.
Od konca minulega tedna je namreč Kitajska odkrila tri žarišča virusa, ki je pogubil okoli 3.800 piščancev, kokoši, rac in gosi na severu, vzhodu in jugu države.
ZDA se bojijo nevarnega virusa
Ameriške oblasti pripravljajo načrt za boj proti možni pandemiji ptičje gripe. V skladu s tem so začeli kopičiti zaloge cepiva.
Preventivni načrt, ki ga bodo oblasti objavile v naslednjih dneh, predvideva učinkovitejše odkrivanje primerov bolezni ptičje gripe ter ustvarjanje zadostnih zalog cepiv in zdravil, je dejal ameriški minister za zdravje Michael Leavitt.
Leavitt je ob tem dodal, da je ministrstvo z ameriškim biotehnološkim podjetjem Chiron sklenilo pogodbo za proizvodnjo cepiva proti virusu ptičje gripe H5N1. Posel je vreden 62,5 milijona dolarjev.
Ameriško ministrstvo za zdravje je s francoskim podjetjem Sanofi-Aventis že pred časom podpisalo pogodbo v vrednosti 100 milijonov dolarjev za proizvodnjo podobnega cepiva, prav tako zoper virus ptičje gripe.