Novi ameriški obrambni minister Robert Gates je le dva dni po prisegi prispel na nenapovedani obisk v Irak, kjer se je sestal z ameriškimi vojaškimi poveljniki in iraškim vodstvom. Gates ni izgubljal časa in se je takoj želel seznaniti z razmerami v državi, ki tone v državljansko vojno. "Namen obiska je iti na teren, poslušati poveljnike, govoriti z Iračani in videti, kaj se lahko naučim," je povedal.
Bush načrtuje povečanje ameriške vojske
Ameriški predsednik George Bush pa je izjavil, da načrtuje povečanje ameriške vojske. Dejal je, da je novega obrambnega ministra Gatesa prosil, naj pripravi načrt za povečanje kopenskih sil. Bush sicer ni povedal, za kolikšno povečanje gre, dejal je le, da se strinja z ugotovitvijo predstavnikov Pentagona in kongresa, da je vojska premajhna za soočenje z grožnjo terorizma.
"Nagibam se k prepričanju, da moramo povečati naše enote - vojsko in marince," je dejal Bush. "O tem sem govoril s sekretarjem Gatesom, ki bo o tem govoril z ljudmi v Pentagonu in nato prišel k meni s priporočilom, kako izvesti to zamisel," je dodal.
Ameriške sile so iraškim predale nadzor nad varnostjo v iraški provinci Nadžaf, ki je tako postala tretja od 18 provinc pod nadzorom iraških sil. Iračani so julija od Britancev prevzeli varnostni nadzor v provinci Mutana, septembra pa od italijanske vojske v provinci Dikar.
Irak, smrtna past za novinarje
V letu 2006 je bilo največ predstavnikov medijev že četrto leto zapored ubitih v Iraku, v letnem poročilu ugotavlja neodvisna organizacija Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) s sedežem v New Yorku. Konflikt v tej državi pa se je izkazal tudi kot najbolj smrtonosen konflikt za predstavnike medijev nasploh, odkar obstajajo podatki o žrtvah med novinarji. Leta 2006 je bilo namreč v Iraku ubitih 32 predstavnikov medijev, kar je največ v kaki posamezni državi v enem letu. Skupno število smrtnih žrtev konflikta v Iraku med predstavniki medijev od leta 2003 pa znaša že 93, kar je več kot v kateri koli vojni doslej, celo več kot med drugo svetovno vojno, ko je bilo ubitih 68 novinarjev, ali med vojno v Vietnamu, ko je ugasnilo 71 novinarskih življenj, ugotavlja CPJ.
V Iraku tudi poljski premier
Irak je nenapovedano obiskal tudi poljski premier Jaroslaw Kaczynski, ki se je sestal z iraškim kolegom Nurijem al Malikijem. Poljska ima v tej zalivski državi 900 vojakov, njihova misija pa naj bi se iztekla 31. decembra, vendar je poljska vlada v torek predsednika prosila, naj jo podaljša.
Koalicijske sile pod ameriškim vodstvom so sicer Iračanom predale nadzor nad južno provinco Nadžaf. Nadžaf je tretja od 18 iraških provinc, nad katero so nadzor prevzele lokalne varnostne sile.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.