Posebni odposlanec ZN in avtor predloga o prihodnjem statusu Kosova Martti Ahtisaari je po sklenitvi predzadnjega kroga pogovorov v avstrijski prestolnici povedal, da sta se beograjska in prištinska delegacija razšli s povsem nasprotujočimi stališči in da nista dosegli sporazuma, poročajo srbski mediji. Zadnji krog pogovorov na Dunaju naj bi bil 10. marca, Ahtisaari pa je povabil politične voditelje obeh strani, naj se ga udeležijo.
Kot je pojasnil glavni mednarodni pogajalec, sta delegaciji Beograda in Prištine od 21. februarja, ko sta na Dunaju začeli pogovore o predlogu, pretehtali vse njegove dele, vendar je "pošteno reči", da ni premika glede ustavnih načel za Kosovo. Obljubil pa je, da bo s svojimi sodelavci analiziral vse, kar je bilo slišati v predzadnjem krogu dunajskih pogovorov in preučil, ali je mogoče kaj spremeniti v njegovem načrtu.
Član prištinske delegacije Skender Hiseni je po končanih pogovorih povedal, da je Priština "v celoti pritrdila" predlogu glede ustavne ureditve Kosova. "Stališča Beograda so bila neprožna, čeprav sta imeli obe strani na Dunaju lepo priložnost za ponovno preučitev svojih izhodišč," je povedal Hiseni. Usklajevalec prištinske delegacije Blerim Shala pa je izpostavil, da so "sedaj povsem razločna izhodišča Beograda in Prištine glede vseh delov predloga".
Da Beograd in Priština nista dosegla "nikakršnega soglasja", je zatrdil tudi član beograjske delegacije Leon Kojen. Poudaril je še, da ne more povedati, "v kolikšni meri bo Ahtisaari pritrdil številnim dopolnilom Beograda", tako da bo lahko kaj več povedal o uspehu oziroma neuspehu predzadnjega kroga pogovorov šele, ko bodo dobili dokončno besedilo njegovega predloga.
Predlog o statusu ima dva dela, splošnega s 14 poglavji in dvanajst dodatkov, v slednjih pa Ahtisaari podrobno razčlenjuje vse, kar naj bi zadevalo Kosovo z na novo opredeljenim statusom. Delegaciji sta pogovore o splošnem delu načrta začeli 21. februarja, šest dni pa sta porabili za obravnavanje 12 dodatkov.
Za pogovore Beograda in Prištine statusu Kosova so poskrbeli Združeni narodi, ki so v ta namen ob koncu leta 2005 imenovali finskega diplomata za svojega glavnega pogajalca. Strani sta pogovore začeli 20. februarja lani in se do 15. septembra na Dunaju sešli skupno štirinajstkrat, prav tako brez bistvenega približevanja stališč.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.