Reaktor, ki je deloval v kraju Železnogorsk v ruski Sibiriji, so zgradili na višku hladne vojne leta 1964. Prejšnji teden pa je njegovo zaprtje – ob podpisu omenjenega sporazuma z ZDA, ki je nasledil Start – napovedal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.
Moskva je sicer proizvodnjo plutonija do stopnje, ki je primerna za izdelavo jedrskega orožja, opustila že leta 1995 in odtlej je reaktor v Železnogorsku proizvajal zgolj elektriko in toplotno energijo. Zdaj bo njegovo funkcijo prevzela elektrarna, ki so jo zgradili tudi z ameriško pomočjo. Rusija je sicer imela še dva podobna reaktorja, ki pa so ju zaprli že leta 1992.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov in ameriška državna sekretarka Hillary Clinton sta sicer v torek ob robu vrha o jedrski varnosti v Washingtonu podpisala sporazum o predelavi plutonija. Obe državi bosta tako uničili po 34 ton plutonija, iz katerega bi sicer lahko izdelali 17.000 jedrskih bomb.
V skladu s sporazumom bodo ZDA dale Rusiji tudi 400 milijonov dolarjev pomoči za predelavo nevarnega materiala. Toda to bosta državi začeli izvajati šele leta 2018. Plutonija za orožje ne bodo uničili, ampak ga bodo predelali v gorivo za jedrske elektrarne in druge civilne namene.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.