
Kapitana in krmarja ladje Rena, ki je oktobra lani ob novozelandski obali nasedla na greben in povzročila največje onesnaženje morja na tem delu obale, je sodišče za sedem mesecev poslalo v zapor. Tako filipinski kapitan Mauro Balomaga kot krmar Leonil Relon sta že februarja priznala krivdo upravljanja ladje na nevaren način in za prirejanje dokumentov po nesreči. Grozilo jima je sicer sedem let zapora.
Na sodišču so tako predstavili ugotovitve, da je posadka ladje v želji, da ne bi zamudila dogovorjenega roka, ubrala bližnjico do pristanišča. Okoli deset minut pred nesrečo, ko je ladja nasedla na s floro in favno zelo bogatem grebenu Astrolabe, so radarji greben tudi zaznali, a kapitan je verjel, da gre le za manjše plovilo. Kapitan ni ukazal ničesar, da bi se lahko izognil radarju opaženega objekta, so še povedali na sojenju.
Vodja novozelandske pomorske uprave Keith Manch je pozdravil izrečeno kazen in poudaril, da morajo člani posadk ladij, ki povzročijo nesrečo, odgovarjati za svoja dejanja. V največji ekološki katastrofi Nove Zelandije je iz ladje izteklo okoli 350 ton nafte, ki je dosegla nekatere najbolj idilične dele obale ter pomorila približno 1300 ptic. Več tisoč reševalcev se je tedaj trudilo in omejilo iztekanje, a ladja se je v začetku januarja letošnjega leta v hudem neurju prepolovila. Še osem mesecev po nesreči z dna morja dvigujejo zabojnike, ki so padli z nasedle ladje. Novozelandska vlada ocenjuje, da bo čiščenje morja stalo okoli 78 milijonov evrov, večino bo pokrila lastnica ladje Rena, družba Diana Shipping, hčerinska družba grškega ladijskega velikana Costamare.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.