Sedem ljudi je umrlo v novem strelskem pohodu, ki je konec tedna pretresel ZDA. Tokratna tarča je bil sikhovski tempelj v mestecu Oak Creek v zvezni državi Wisconsin. Po podatkih policije so bili štirje ljudje ubiti znotraj templja, trije pa pred stavbo. V streljanju so bili poškodovani trije policisti, strelec pa ubit. Lokalnim policistom so na pomoč prihiteli tudi agenti FBI.
Oblasti so sporočile, da je bil napadalec nekdanji vojak, 40-letni Wade Michael Page, ki se je približal skupini vernikov, ki je čakala na začetek obreda. Nato pa je izvlekel orožje in najprej ustrelil duhovnika.
Poveljnik lokalne policije John Edwards je na tiskovni konferenci povedal, da je Page najverjetneje napad načrtoval sam. Agentka FBI Teresa Carlson pa je dejala, da gre najverjetneje za primer domačega terorizma. Povedala je še, da FBI preiskuje domnevne stike, ki naj bi jih strelec imel z rasističnimi skupinami. Po nekaterih izjavah, ki so jih preiskovali zbrali, naj bi ljudje strelca označili kot "frustriranega neonacista".
Na novinarski konferenci so še povedali, da je Page uporabil polavtomatsko pištolo kalibra 9 mm. Orožje je kupil legalno, so sporočile oblasti.
Page je sicer služboval v ameriški vojski med aprilom 1992 in oktobrom 1998. Junija 1998 je bil zoper Pagea sprožen disciplinski postopek, ker je bil v času opravljanja dolžnosti pod vplivom alkohola. Sledil je nečastni odpust iz vojske zaradi neprimernega vedenja.
Agent Thomas Ahern z Zveznega urada za alkohol, tobak in strelno orožje (ATF) je povedal, da je imel Page na telesu tetovaže, zaradi katerih obstaja sum, da je šlo za zločin iz sovraštva. Neimenovan pripadnik sikhovske verske skupnosti pa je za CNN povedal, da je imel strelec na roki tetovažo z motivom 11. septembra.
Obama in Romney obsodila napad
Ameriški predsednik Barack Obama je izrazil sožalje svojcem žrtev, preiskovalcem pa ponudil pomoč pri preiskavi tega krvavega napada. Izpostavil je vlogo sikhovske skupnosti v ameriški družbi in za njene pripadnike dejal, da "bogatijo ZDA in so del razširjene ameriške družine". Napad je obsodil tudi njegov tekmec na predsedniških volitvah Mitt Romney.
Pozneje je Obama novinarjem v Ovalni pisarni Bele hiše dejal, da bo treba razmisliti, kako zmanjšati nasilje v ZDA. Kot je dejal, bodo Američani v šoku, če bi se izkazalo, da je napadalca gnalo etnično sovraštvo.
Iz Bele hiše so pred tem sporočili, da bo Obama v svojih prizadevanjih za zmanjšanje nasilja v ZDA sodeloval s kongresom. Ameriški predsednik se tudi zavzema za strožjo zakonodajo, ki bi otežila nezakonito pridobitev orožja, obenem pa ustavno pravico do zakonitega posedovanja orožja.
Obžalovanje zaradi tragičnega dogodka je izrazil tudi indijski premier Manmohan Singh, ki je dejal, da ga je strelski napad pretresel in užalostil. "Še posebej je pretresljivo, da je do tako nesmiselnega, nasilnega dejanja prišlo v prostorih verskega čaščenja," je dejal Singh, sam prav tako pripadnik sikhovske vere.
Sikhizem ima sicer v ZDA in Veliki Britaniji precej pripadnikov. Pripadniki vere pa običajno nosijo turbane in brade, zato jih pogosto zamenjajo za muslimane, kar je v ZDA po napadih 11. septembra leta 2001 pripadnikom sikhovske verske skupnosti povzročilo številne težave.
To je sicer že drugi strelski pohod, ki je v kratkem času pretresel ZDA. 20. julija je bilo v kinu v kraju Aurora v zvezni državi Kolorado ubitih 12 ljudi, 58 je bilo poškodovanih. Streljanje pa je obudilo razprave o tem, ali je primerno, da je orožje v ZDA tako lahko dostopno.
Strelca poslal bog?
Kmalu po streljanju v sikhovskem templju je ameriško javnost razburil tvit baptistične cerkve, ki deluje v bližini templja. Zapisali so, da je strelca poslal bog, ki ni zadovoljen, da so baptiste skupine Westboro, ki deluje pod vodstvom Freda Phelpsa, v Wisconsinu tako slabo sprejeli.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.