Ameriški predsednik Barack Obama je tisti, ki v popolni tajnosti odloča, katerega terorista bodo tajne službe ubile in katerega prijele. "Seznam za umore" nastaja vsak torek na rednem sestanku obveščevalnih služb v Beli hiši, kjer se z njim seznani tudi predsednik, ki sprejme zadnjo odločitev.
Kmalu po tem, ko je Obama prišel na oblast, je bilo v prvem napadu pod njegovo administracijo ubitih več nedolžnih Pakistancev. Takrat je bil po besedah njegovega najvišjega svetovalca zelo jezen in je zahteval poročilo, kako se je kaj takega lahko zgodilo. Če se včasih pojavi redka priložnost, da z brezpilotnim letalom ubijejo kakšnega vodjo teroristov, ob katerem je v tistem trenutku tudi njegova družina, potem o napadu odloča Obama.
Predsednikov svetovalec za nacionalno varnost Thomas Donilon je za newyorški časopis New York Times pojasnil, da je Obama sam želel odločati o protiterorističnih operacijah. Preden pa seznam dajo Obami, ga obdela na stotine obveščevalnih agentov in analitikov, ki ocenijo, kateri ljudje predstavljajo največjo grožnjo za ZDA. "Odločen je, da se bo sam odločal, kako daleč in kako široke bodo operacije," pojasnjuje Donilon. Pentagon se največ ukvarja s teroristi v Jemnu in Somaliji, Pakistan pa večinoma pokriva obveščevalna agencija Cia.
Gre za t. i. vojno v senci proti Al Kaidi, na vrhu katere je sam Obama. Poleg omenjenih podatkov, ki jih Obama zahteva pri sprejemanju odločitev, mu morajo obveščevalne službe tudi zelo podrobno pojasniti, zakaj je nekdo res največja grožnja ZDA. Včasih se zgodi, da so med tarčami tudi mladoletniki.
Želi biti previden pri občutljivih tarčah
19. januarja 2010, torej natanko eno leto po prisegi, je Obama v Beli hiši z obveščevalci govoril o novih grožnjah. Spomin na poskus bombnega napada, ki ga je na poletu iz Francije proti Detroitu na božični dan poskušal izvesti Nigerijec, ki naj bi za detektorje nevidno eksplozivno napravo dobil v Jemnu, je bil še močno prisoten. Ta napad je spodletel. "Koliko so stari ti ljudje?" je vprašal Obama. "Če so začeli uporabljati otroke," pa je glede Al Kaide dejal, "da se premikamo v povsem novo fazo."
Med tarčami bi namreč lahko bila tudi 17-letna deklica, ki je na fotografiji izgledala še precej mlajša. Govorili so prav o morebitnih tarčah v Jemnu, ki so bile sicer večinoma povezane z ljudmi na Zahodu. Precej je bilo Američanov.
Prav take tarče pa so zelo občutljiva tema. In zato si Obama jemlje pravico, da se sam odloča, in to po kratkem postopku. Njegovi sodelavci pravijo, da se Obama zaveda, da mora sam nositi odgovornost za takšne operacije in tudi da bi lahko slabo vodene akcije škodovale ZDA. "Obama se zaveda, da bo pri tem storjenih tudi določeno število napak," pravijo sodelavci.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.