
Ameriški senat je po dveh dneh burne razprave, ki se je vrtela predvsem okrog vojne v Iraku, prepričljivo potrdil Condoleezzo Rice za novo državno sekretarko. Za imenovanje Riceove je glasovalo 85 senatorjev, 13 jih je bilo proti. Odločitev ameriškega predsednika Georgea Busha, da dosedanjega državnega sekretarja Colina Powella na položaju nasledi Riceova, je podprla tudi večina opozicijskih demokratov.
Proti imenovanju Riceove sta med drugimi glasovala demokratski kandidat na predsedniških volitvah novembra lani in senator iz Massachusettsa John Kerry in še drugi senator iz Massachusettsa Edward Kennedy. Slednji je Riceovi in Bushevi administraciji očital, da je vojna v Iraku "katastrofalna napaka".
Kritika za Riceovo in Busha
Demokratski senatorji so sicer v torek štiri ure in pol, kolikor so jih dobili na voljo za razpravo pred sredinim glasovanjem o potrditvi Riceove za novo državno sekretarko, izkoristili za doslej najostrejše kritike iraške politike ameriške administracije pod vodstvom predsednika Busha.
Senator Mark Dayton iz Ohia pa je Riceovo kar naravnost označil za lažnivko. To je sprožilo ogorčene odzive pri republikancih, ki so Riceovo vzeli v bran in poudarili, da je dovolj pametna, izkušena in dovolj blizu predsedniku, da prevzame položaja državne sekretarke. Razprava o imenovanju Riceove se je sicer razvila v doslej sploh prvo resno in poglobljeno debato o Iraku vse od leta 2002, ko je senat Bushu dal pooblastila za vojaško operacijo.
"Moj glas proti Riceovi je zahteva, naj se laži administracije nemudoma zaustavijo," je dejal Dayton.

Vodilni demokrat v odboru za oborožene sile Carl Levin iz Michigana je dejal, da Riceova ni kriva za pomanjkljive obveščevalne podatke, vendar pa naj bi bila kriva za lastna izkrivljanja in pretiravanja na podlagi teh podatkov. Senator iz Zahodne Virginije Robert Byrd pa je povedal, da je Riceova kriva za del pretiravanj, s katerimi je ameriška administracija strašila Američane, še posebej ogorčen pa je bil, da so republikanci demokratsko zahtevo po razpravi pred glasovanjem označili za zavlačevanje in malenkostno politiziranje.