Italijanski senat je premieru Romanu Prodiju izglasoval zaupnico in s tem omogočil obstoj njegove levosredinske vlade. V senatu, kjer ima Prodijeva vlada sicer le minimalno prednost, je v prid Prodiju glasovalo 162 senatorjev, proti pa 157. "Zelo sem zadovoljen, sedaj pa gremo še v spodnji dom parlamenta," je po glasovanju povedal Prodi.
S 162 glasovi za je Prodi le za en glas presegel potrebno večino 161 glasov, ki jih je potreboval za zaupnico. Za odločujoče so se izkazali glasovi dosmrtnih senatorjev. Med njimi sta nekdanja italijanska predsednika Carlo Azeglio Ciampi in Oscar Luigi Scalfaro Prodija podprla, prav tako nekdanji premier Emilio Colombo in Nobelova nagrajenka za medicino Rita Levi Montalcini. Sedemkratni nekdanji premier Giulio Andreotti pa se je presenetljivo glasovanja vzdržal.
Tudi vodja krščanskodemokratske stranke Marco Follini in od Italijanov v tujini izvoljeni senator Giorgio Pallaro sta zaupnico podprla. Proti vladi se je po pričakovanjih izrekel nekdanji predsednik Francesco Cossiga. Sedmi dosmrtni senator, podjetnik Sergio Pininfarina pa na glasovanju ni bil prisoten.
Sedaj bo o zaupnici v petek glasoval še spodnji dom italijanskega parlamenta, poslanska zbornica, kjer pa vladajoča koalicija uživa udobno večino.
Pred današnjim glasovanjem o zaupnici je Prodi podporo pri senatorjih poskušal dobiti s 30-minutnim nagovorom. Senatorje je zaprosil, da bi lahko njegov kabinet nadaljeval z že začetimi reformami, dejal pa je tudi, da ne namerava spreminjati politike glede namestitve italijanskih vojakov v Afganistanu, ki je njegovo vlado pahnila v sedanji položaj.
Prodi je poudaril, da se njegova vlada še vedno zavzema za podaljšanje namestitve italijanskih vojakov v Afganistanu, hkrati pa se bo zavzela za mirovno misijo o prihodnosti Afganistana. Glede gospodarstva pa je prodi dejal, da se bo pri tem vlada trudila še naprej pospeševati gospodarski razcvet.
Prodi je v ponedeljek italijanskemu predsedniku Giorgiu Napolitanu ponudil svoj izstop, potem ko je senat zavrnil predlog vlade glede zunanje politike, zlasti glede namestitve italijanskih vojakov v Afganistanu. Napolitano je njegov odstop takrat zavrnil in predlagal, naj parlament glasuje o zaupnici.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.