Ameriški senat je v petek prižgal zeleno luč za razvoj jedrskega orožja, s katerim bi bilo moč napasti podzemne cilje, denimo bunkerje in napeljave, kjer bi utegnilo biti skrito orožje za množično uničevanje.
Senatorji so namreč s 53 glasovi proti 43 zavrnili dopolnilo demokratske senatorke iz Kalifornije Dianne Feinstein, ki je predlagala prepoved vladnega financiranja študij v okviru programa Robust Nuclear Earth Penetrator, s katerim naj bi izdelali protibunkerske bombe, ki bi lahko prebile tudi najodpornejše kamnine.
Tako je senat omogočil, da bodo raziskovalni laboratoriji v prihodnjem letu upravičeni do kakih štirih milijonov dolarjev za nadaljevanje raziskav za izdelavo tovrstnih bomb, ki so jih zaradi ostrih mednarodnih in domačih kritik opustili.
Senatorka Feinsteinova je svojo zahtevo podkrepila z argumentom, da po doslej zbranih dognanjih strokovnjakov ni moč zagotoviti "čistega" jedrskega napada oziroma da bi tovrstni napadi povzročili radioaktivno sevanje, zahtevali pa bi tudi številne smrtne žrtve.
Prav tako bi po mnenju senatorke ZDA v primeru, da bi se odločile oživiti omenjen program, le stežka prepričale države, kot sta Iran in Severna Koreja, naj se odpovesta svojim jedrskim ambicijam. "V bistvu bi takšna odločitev številne države spodbudila k razvoju lastnega jedrskega orožja, s tem pa bi bila ogrožena življenja Američanov in naš nacionalni interes," je še menila Feinsteinova.