Tujina

Senat proučuje poročilo o mučenjih

Washington, 09. 06. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški pravosodni minister je ostro zanikal domneve, da je Bush odobril mučenja zapornikov, Pentagon pa naj bi senatu poslal popolno poročilo o zlorabah.

Ashcroft je poudaril, da Bush nikakor ni odobril mučenj
Ashcroft je poudaril, da Bush nikakor ni odobril mučenj FOTO: Reuters

Ameriški pravosodni minister John Ashcroft se je v sredo s svojimi nekdanjimi kolegi v senatnem odboru za pravosodje v Washingtonu zapletel v oster besedni spopad glede domneve, da je ameriški predsednik George Bush odobril posebne zasliševalske metode, ki so v nasprotju tako z mednarodnimi konvencijami kot tudi ameriško zakonodajo. Ashcroft je senatorje spomnil, naj ne pozabijo, da poteka vojna in da je pomembno pridobiti informacije od ujetih teroristov, s čimer lahko preprečijo nove teroristične napade. Demokratski senatorji pa menijo, da si administracija jemlje prevelika pooblastila brez sodnega ali drugačnega nadzora, kar je nevarno, saj so znani primeri aretacij povsem nedolžnih ljudi.

Edward Kennedy je obsodil memorandume, ki rušijo vse mednarodne konvencije
Edward Kennedy je obsodil memorandume, ki rušijo vse mednarodne konvencije FOTO: Reuters

Na Ashcrofta so pritisnili zaradi tajnega memoranduma pravnikov pravosodnega ministrstva iz leta 2002, ki ga je v ponedeljek prvi objavil časopis Wall Street Journal, v torek pa še ostali časopisi. V memorandumu pravniki pravijo, da predsedniku Bushu ni potrebno upoštevati ameriškega zakona proti mučenju in mednarodnih pogodb, ker je pomembnejša nacionalna varnost ZDA. Senator iz Massachusettsa Edward Kennedy je pred kamerami mahal s posnetki zlorab iraških ujetnikov v Abu Graibu in Ashcroftu zabrusil, da so takšne zlorabe neposredna posledica takšnih memorandumov, ki dajejo podlage za kršitve zakonov in konvencij. Ashcroft je odločno zavrnil povezavo in dejal, da ne predsednik ne pravosodno ministrstvo nikoli nista storila ničesar takega, kar bi lahko imelo za posledico takšna grozodejstva.

Psihološki trik?
Psihološki trik? FOTO: Reuters

Demokratski senator iz Delawarea Joe Biden je Ashcrofta naravnost vprašal, kaj osebno meni o mučenju in pravosodni minister najprej ni hotel odgovoriti. Biden ga je nagovoril z imenom in mu rekel, naj se ne izmika, nakar je Ashcroft zagotovil, da mučenje obsoja, ker ni produktivno, še manj pa upravičeno. Zagotovil je tudi, da mu ni znan noben Bushev ukaz, ki bi bil v nasprotju z zakoni in mednarodnimi konvencijami. Vsebine memoranduma pa ni želel izdati, ker se mu to ni zdelo primerno. Člani odbora naj bi ga dobili za zaprtimi vrati. Še vedno pa je vztrajal, da so zlorabe izvrševali posamezniki, ki bodo preganjani in ustrezno kaznovani. Biden ga je spomnil, da se mednarodne konvencije ne podpisujejo zaradi lepšega, ampak zaradi zaščite ameriških vojakov, ki lahko padejo v tuje ujetništvo.

Tiskovni predstavnik Pentagona Larry Di Rita je v torek zagotovil, da besedilo tistega memoranduma nikoli ni bilo potrjeno, ampak da so aprila 2003 sprejeli tehnike zasliševanja ujetnikov, ki so večinoma psihološki triki. Ne glede na izvijanje predstavnikov administracije, pa prihaja na dan vse več informacij, da je šlo za sistemske zlorabe najprej v Afganistanu, potem v Guantanamu na Kubi, kasneje pa še v Iraku.

Pentagon vse dokumente o zlorabah predal senatu

V Pentagonu so zatrdili, da so senatu predali vse dokumente ameriške vojaške obveščevalne službe, ki jih je zbrala v zvezi z zlorabami iraških upornikov. Predsednik senatnega odbora John Warner je povedal, da jim je vojska v ponedeljek poslala cetrifikat, da so dokumenti popolna in resnična kopija poročila o spolnem poniževanju in fizičnih zlorabah iraških zapornikov, ki ga je pripravil ameriški general Antonio Taguba.

Warnerjev urad je odklonil komentiranje zadnjega svežnja poročila, saj se pravniki skušajo prepričati, ali so zlorabe izvajali le nekateri vojaki, ali pa je šlo za politiko, odobreno z vrha ameriške administracije.

Senatni odbor si sicer že od 13. marca prizadeva za popolno poročilo o zlorabah, saj so njihovi pravniki ugotovili, da v poročilu, ki ga je posredoval Pentagon, manjka več kot 2000 strani dokumentov. Busheva administracija trdi, da je zlorabe izvajala le peščica vojakov, medtem ko ameriška vojaška policija v Iraku zatrjuje, da so zapornike mučili po ukazu obveščevalnih služb.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10