Tujina

Senat za reformo financiranja volilnih kampanj

New York, 21. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Ameriški senat je v sredo s 60 glasovi za in 40 proti sprejel predlog zakona o reformi financiranja političnih kampanj, ki naj bi zmanjšal vpliv denarja v ameriški politiki.

Ameriški senator John McCain
Ameriški senator John McCain FOTO: Reuters

Senat je glasoval o predlogu, ki ga je predstavniški dom z 240 proti 189 glasovom potrdil februarja. Ameriški predsednik George Bush je zatrdil, da bo predlog zakona o reformi podpisal kljub nekaterim dvomom, ki se porajajo ob njegovem sprejetju.

Potrditev predloga v senatu pomeni veliko zmago za demokrata Russa Feingolda in republikanca Johna McCaina, ki sta si za reformo financiranja predvolilnih kampanj prizadevala od leta 1995. V začetku nihče ni resno pričakoval, da bosta predlagatelja uspela, po škandalih nekdanjega predsednika Billa Clintona, ki je demokratskim donatorjem dajal v najem Lincolnovo spalnico in po odmevnem McCainovem izzivu Georgeu Bushu za pridobitev nominacije republikanske stranke leta 2000 pa je reforma sistema "legalizirane politične korupcije" postala bolj verjetna. Piko na i je postavil škandal ob propadu energetskega velikana Enron, saj so politiki, na čelu s predsednikom Georgeom Bushem, začeli tekmovati, kdo se bo prej in bolj oddaljil od podjetja, ki jim je skozi politične kariere namenilo na sto tisoč dolarjev, ter sistema, ki je omogočal kupovanje političnega vpliva.

Ameriški senat je predlog zakona sprejel s 60 glasovi za in 40 proti
Ameriški senat je predlog zakona sprejel s 60 glasovi za in 40 proti FOTO: Reuters

Kritiki reformne zakonodaje, med katerimi so tudi tisti, ki sicer podpirajo zmanjšanje vpliva denarja v ameriški politiki, pravijo, da zakon v sprejeti obliki ne bo uresničil svojega namena. Po njihovem mnenju bo denar še naprej odločilen v ameriški politiki, le v drugačni obliki. Zakon bo začel veljati šele po letošnjih kongresnih volitvah, natančneje 6. novembra, torej bo veljal že za predsedniške in druge volitve leta 2004. Omenjena zakonodaja prepoveduje t. i. "soft money" ali posredno financiranje posameznih kandidatov prek nacionalnih političnih strank. Ta denar se uporablja za financiranje organizacije kampanje in tudi plačanih oglasov, ki sicer ne smejo zagovarjati ali nasprotovati izvolitvi posameznega kandidata, lahko pa napadejo nasprotnikovo stališče glede določenega vprašanja. Oglas na primer ne sme pozivati k zmagi Ala Gora, lahko pa trdi, da Bushu ni mar za okolje. Bogati posamezniki in organizacije so lahko v ta namen doslej porabili neomejene količine denarja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10