Šešelj, ki ga obtožujejo etničnega čiščenja in drugih zločinov v letih 1991-93, se je zjutraj vkrcal na letalo jugoslovanske družbe JAT. "Moram vam povedati, da sem minulo noč dobro spal in da se odpravljam v Haag po zmago. Lahko rečem, da me že prežema zmagoslavno občutje," je 48-letni skrajni nacionalist dejal novinarjem in svojim privržencem pred odhodom. Na letališču se je zbrala njegova družina in nekaj sto privržencev, nekateri med njimi so jokali. Šešelj je dejal, da odhaja prostovoljno in da je njegova vest čista. Uradniki sodišča so potrdili, da je Šešelj prispel v haaški pripor.
Obtožba proti njemu je ena zadnjih, ki so jo sestavili tožilci ZN, da bi zategnili zanko okrog Miloševićevih zaveznikov. Nekdanjemu srbskemu predsedniku sodijo v Haagu od februarja lani zaradi obtožb o vpletenosti v vojne zločine na Hrvaškem, v Bosni in na Kosovu. Tožilci so obtožili Šešlja, da je odgovoren za najhujše zločine v balkanski moriji.
Organiziral skupino, ki je zakrivila vrsto okrutnih zločinov
Šešelj je ustanovil paravojaško skupino, ki je odgovorna za okrutnosti med vojno. Njegove prostovoljne enote so ubijale in izvajale likvidacije nesrbskega prebivalstva leta 1991 na Hrvaškem, kasneje pa v Bosni, piše v obtožnici. Obtožbe proti njemu vsebujejo kazniva dejanja uboja, genocida, mučenja in krutega ravnanja. "Šešelj je osebno odgovoren za zločine, ki so bili del širokega in sistematičnega napada, usmerjenega proti Hrvatom, Muslimanom in drugim nesrbskim prebivalcem," piše v povzetku obtožnice.
Šešelj je priznal, da je njegova stranka organizirala več tisoč prostovoljcev, vendar zavrača odgornost za vojne zločine. Podprl je Miloševića in očital tribunalu, da je pristransko naperjen proti Srbom. Na zadnjim spodletelih predsedniških volitvah v Srbiji je zbral okrog milijon glasov volivcev in zasedel drugo mesto za jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico.