Tujina

Šest korejskih bomb?

Pjongjang/Tokio, 09. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Možno je, da ima Severna Koreja šest atomskih bomb, trdi vodja agencije za jedrsko energijo El Baradej.

Pjongjang pogajanja o svojem jedrskem orožju zavrača že skoraj leto dni (Foto: Reuters)
Pjongjang pogajanja o svojem jedrskem orožju zavrača že skoraj leto dni (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Vodja mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je prepričan, da bi Severna Koreja lahko zgradila do šest atomskih bomb, saj ima dovolj plutonija pa tudi vse tehnološke zmogljivosti. Na vprašanje, ali so tudi storili, pa je odgovoril, da bi bilo to zelo možno.

Pjongjang je sicer že februarja naznanil, da imajo jedrsko orožje, vendar mednarodna skupnost tega ni mogla preveriti. Inšpektorje IAEA so namreč pred tremi leti izgnali iz države. Šeststranski pogovori o njihovem jedrskem programu so zastali pred skoraj letom dni, severnokorejsko vodstvo pa se za pogajalsko mizo noče vrniti.

Mohamed El Baradej verjame, da ima Severna Koreja jedrsko orožje (Foto: Reuters)
Mohamed El Baradej verjame, da ima Severna Koreja jedrsko orožje (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Kitajska in Južna Koreja sta se zavzeli za povečanje prizadevanj, da bi vprašanje severnokorejskega jedrskega programa rešili na miroljuben način. Kitajski predsednik Hu Džintao in njegov južnokorejski kolega Roh Mo-Hjun sta se srečala v Moskvi in družno pozvala k "mirni rešitvi jedrskega vprašanja na Korejskem polotoku s pomočjo dialoga".

V zadnjem času so se pogosto pojavljala ugibanja, da se Severna Koreja pripravlja na preizkus jedrskega orožja. El Baradej opozarja, da bi to lahko imelo katastrofalne politične in okoljske posledice. "Upam, da bo Severna Koreja še enkrat premislila o tem neodgovornem koraku," je dejal vodja IAEA. Dodal je, da so aktivnosti, ki jih je posnel ameriški vohunski satelit, klic na pomoč, ne glede na to, ali so resnične, ali gre le za korejski poskus zavajanja mednarodne javnosti. "Mislim, da Severna Koreja išče možnosti za dialog z Združenimi državami in ostalo mednarodno skupnostjo s pomočjo njihove stare politike jedrskega izsiljevanja. S tem želijo prisiliti vse druge, da bi se začeli pogovarjati z njimi," je razložil El Baradej.

Pjongjang ne zahteva dvostranskih pogovorov z ZDA

Do sporočila Pjongjanga prihaja po vrsti izzivalnih izjav, v katerih je Severna Koreja poudarjala, da potrebuje jedrsko orožje, da se ubrani pred Washingtonom. Severna Koreja je tudi večkrat zatrdila, da je njena jedrska oborožitev problem Pjongjanga in Washingtona, zaradi česar naj bi bila potrebna dvostranska pogajanja.


Severna Koreja je medtem sporočila, da dvostranskih pogovorov z ZDA ne postavlja kot pogoj za vrnitev k šeststranskim pogajanjem o svojem spornem jedrskem programu. "Nikoli nismo zahtevali pogovorov z ZDA, ki bi bili ločeni od šeststranskih pogajanj," je sporočil tiskovni predstavnik severnokorejskega ministrstva za zunanje zadeve. Domnevno vztrajanje Pjongjanga pri dvostranskih pogovorih z ZDA je tiskovni predstavnik označil za ameriško "napačno informiranje" in poudaril, da "ostaja volja Severne Koreje za denuklearizacijo Korejskega polotoka in za izpogajano rešitev nespremenjena".

Japonska je to izjavo označila za korak naprej pri iskanju rešitve spora glede severnokorejskega jedrskega programa. "Prepričan sem, da bodo ZDA vzele to kot smernico, ki bo vodila do obnovitve pogajanj," je dejal tiskovni predstavnik japonske vlade Hirojuki Hosoda.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10