Julija lani se je 57-letni Mikhail Hačaturjan odločil, da dnevna soba ni dovolj dobro pospravljena. Zato je svoje tri hčere napadel s solzivcem, jih zaprl v sobo, nato pa zaspal v naslonjaču.
V stanovanju Hačaturjanovih sredi Moskve nasilje in zlorabe niso bile nič nenavadnega. A tistega večera so se Marija, Angelina in Krestina odločile, da imajo dovolj. Svojega očeta so po dolgoletnih fizičnih in spolnih zlorabah s kuhinjskim nožem zabodle do smrti, nato pa poklicale policijo in se predale.
Prejšnji mesec so jih tudi uradno obtožili naklepnega umora, sojenje naj bi se začelo avgusta. Starejšima sestrama, danes starima 19 in 20 let, grozi do 20 let zapora, mlajši 18-letni sestri pa deset let.
'Če te pretepa, pomeni, da te ima rad'
A obtožba je sprožila ogorčenje ruske javnosti in proteste v Moskvi – največji protestni shod je bil napovedan za danes, a so ga morali odpovedati zaradi nasprotovanja mestnih oblasti. Primer je namreč osvetlil družinsko nasilje in spolne zlorabe v Rusiji in predvsem to, kako se z njim spopada policija in država. V zagovor sestram so stopili tudi številni ruski kulturniki. "Na nikogar se niso mogle obrniti. Ruska policija meni, da je nasilje družinska zadeva in se v to ne vmešavajo," pravi Anna Rivina, vodja organizacije za boj proti nasilju v družini v Moskvi. "Država pa noče braniti žrtev družinskega nasilja. Ženske, ki so se prisiljene braniti, pa končajo v zaporu."
Uradnih statističnih podatkov o nasilju v družini v Rusiji sicer ni, a po podatkih neodvisne novičarske spletne strani MediaZona je kar 80 odstotkov žensk, ki so bile obsojene zaradi umora, pred tem trpelo nasilje s strani partnerja. Oziroma, da je od 2500 žensk, zaprtih zaradi umora med leti 2016 in 2018, skoraj 2000 ubilo svojega partnerja zaradi družinskega nasilja. Organizacije za človekove pravice pa pravijo, da letno kar 16 milijonov žensk v Rusiji trpi zaradi nasilja znotraj družine. "Če te pretepa, pomeni, da te ima rad," se glasi razširjen rek v Rusiji.
Med preiskavo primera se je izkazalo, da je 57-letnik svoje tri hčere skorajda vsak dan pretepal in spolno zlorabljal. Tudi mati deklet Aurelia Dunduk se je izpovedala za ruske medije in potrdila, da je nekdanji mož tudi njo redno pretepal, tudi s kijem, nato pa jo je leta 2016 vrgel na cesto. Ko se je pritožila na policijo, pa ta ni želela uvesti postopka zoper njenega moža. Hčeram pa je zagrozil, da bo Aurelio ubil, če se preselijo k njej, poroča The Guardian.
"Sestre so imele samo eno izbiro – da se branijo ali umrejo," pravi Rivina. Sestre naj bi bile že od rane mladosti naučene, da nase gledajo kot na sužnje. "Prvi dan, ko sem jo spoznal, mi je dejala, da ji je bolje v zaporu kot doma," pravi odvetnik Krestine, Aleksej Liptser.
Na policijo se niso mogle obrniti, saj so se bale, da se bo stanje le še poslabšalo. Posredovala ni niti šola, kljub temu da so v celotnem letu pred napadom šolo obiskovale zgolj dva meseca.
Leta 2017 dekriminalizirali nekatere oblike družinskega nasilja
Rusija je ena izmed redkih držav sveta, ki nima posebnih zakonov, ki bi se nanašali na družinsko nasilje. V letu 2017 pa je ogorčenje, ne samo ruske temveč svetovne javnosti, sprožila odločitev vlade, da dekriminalizira nekatere oblike nasilja v družini za storilce, ki so prvič zagrešili tovrstno dejanje. Po trenutnih zakonih je tako za nasilje nad partnerjem/partnerico ali otrokom, ki se ne konča z zlomljenimi kostmi, zagrožena zgolj denarna kazen v višini okoli 400 evrov ali 15 dni v zaporu – a organizacije za človekove pravice trdijo, da povprečna kazen znaša le okoli 70 evrov. Prav tako naj bi se po spremembi zakona in dekriminalizaciji število primerov družinskega nasilja povečalo.
Policija redno zamiži na eno oko pri družinskem nasilju, ukrepi, kot je na primer prepoved približevanje, pa v praksi ne delujejo.
Novembra lani je bil v eni redkih zmag za žrtve družinskega nasilja v Rusiji moški obsojen na 14 let zapora, potem ko je ženi odsekal roke. Nekaj dni pred tem dejanjem, jo je odpeljal v gozd in ji grozil s smrtjo. Žena je grožnje prijavili policiji, ki pa se ni odzvala.
Avgusta lani je moški v mestu Votkinsk ubil svojo ženo pred njunim petletnim otrokom – a na koncu odkorakal kot svoboden moški, saj je policija umor klasificirala zgolj kot "zločin iz strasti".
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.