Tujina

Seul predstavil kompromisni predlog

Seul, 04. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Južna Koreja je okrepila diplomatska prizadevanja za rešitev krize med Pjongjangom in Washingtonom, ki jo je povzročila obnovitev severnokorejskega jedrskega programa. Predstavila pa je tudi svoj predlog rešitve konflikta.

Najboljši način so diplomatska pogajanja
Najboljši način so diplomatska pogajanja FOTO: Reuters

Južna Koreja z diplomatskimi napori poskuša spodbuditi kompromisni dogovor med Severno Korejo in ZDA. Potem ko so njeni predstavniki obiskali Kitajsko, so se zdaj v Moskvi sestali z ruskimi kolegi, kjer bodo poskušali dobiti podporo za svoj predlog reševanja krize na korejskem polotoku. V okviru južnokorejskega predloga naj bi se Washington zavezal k nenapadanju in dobavljanju zalog nafte v zameno za to, da bi Severna Koreja opustila jedrski program.

Omenjeni kompromisni predlog je namestnik južnokorejskega zunanjega ministra Lee Iae-Shik danes v Seulu predstavil namestniku ameriškega veleposlanika Evansu Reverju. “Vlada vztraja pri stališču, da je krizo potrebno rešiti mirno s pomočjo diplomatskih sredstev,” je danes izjavil visoki predstavnik južnokorejskega zunanjega ministrstva. Severna Koreja, ki za zaostritev obtožuje ZDA, pa je ponovno poudarila, da je situacija izredno resna ter da Pjongjang zgolj deluje v samoobrambi. “Trenutna situacija je zelo resna in nepredvidljiva,” je zapisala severnokorejska tiskovna agencija KCNA, “Severna Koreja ne more ukrepati drugače kot, da zavzame ostro stališče, ter tako brani suverenost države in njeno pravico do obstoja”.

Južnokorejski časopis Munhwa Ilbo je pred tem poročal, da Seul pripravlja kompromisni predlog, ki je sestavljen iz treh stopenj. Najprej naj bi ZDA Severni Koreji zagotovile varnost in ustrezne zaloge nafte v zameno za to, da Severna Koreja ustavi obnavljanje jedrskega programa. Drugi korak naj bi Pjongjangu zagotovila mednarodno gospodarsko pomoč, tretja pa varnost, ki bi jo zagotavljali tudi Kitajska in Rusija.

ZDA se ne bodo pogajale

Po Iraku je George Bush potreboval še eno 'bojno' polje - Severno Korejo
Po Iraku je George Bush potreboval še eno 'bojno' polje - Severno Korejo FOTO: Reuters

Medtem je tiskovni predstavnik ameriškega State Departmenta Richard Boucher dejal, da se ZDA ne nameravajo pogajati in barantati s Severno Korejo, vendar pa države tudi ne nameravajo napasti. "Od Severne Koreje pričakujemo, da prekine svoj jedrski program, šele potem bi se pogovori s to državo lahko začeli. ZDA želijo mirno rešitev spora," je še dejal Boucher.

Severnokorejski veleposlanik na Kitajskem Choe Kim-Su pa je dejal, da je Severna Koreja pripravljena na dialog z ZDA, vendar brez vnaprejšnjih pogojev, išče pa tudi ustreznega posrednika za pogovore. Vlogo posredovalca tako zaenkrat igra Južna Koreja, ki želi ohraniti dobre odnose tako z glavno obrambno zaveznico in trgovsko partnerico ZDA kot tudi s Severno Korejo, s katero je začela številne skupne projekte, ki pomagajo blažiti hladnovojno nezaupanje na polotoku.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij