Tujina

Seul želi posredovati

Washington/Seul/Pjongjang, 03. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Južna Koreja je sporočila, da je pripravljena posredovati v sporu glede jedrskega programa Severne Koreje. Pjongjang pa je ponovno pozval k dialogu, čeprav ZDA pogovore še vedno pogojujejo s prekinitvijo obnovljenega jedrskega programa.

Pjongjang: ZDA vztrajajo pri hladni vojni

Razmere se še slabšajo, je dejal severnokorejski veleposlanik, saj so ZDA za cilj preventivnih napadov izbrale Severno Korejo, ter prekršile sporazum o zamrznitvi jedrskega programa v Severni Koreji s tem, ko so ji nehale dobavljati nafto.

Južnokorejska tiskovna agencija Yonhap je sporočila, da je Pjongjang pripravljen na brezpogojne pogovore z ZDA. "Dialog je edina pot za rešitev tega zapleta na miren način," je dejal Choe Jin-su, severnokorejski veleposlanik na Kitajskem.

"Pripravljeni smo na brezpogojne pogovore z ZDA, a jih Busheva administracija zavrača," je še dejal Jin-su. "Hladnovojna logika ZDA nas ogroža z jedrskim orožjem. Pred ogrožanjem nacionalnega ponosa in pravice do obstoja smo bili prisiljeni sprejeti obrambne ukrepe ," je še dejal veleposlanik, ki je predstavljal izjavo severnokorejskega zunanjega ministrstva izpred nekaj dni.

Ameriški predsednik George Bush še vedno meni, da se bo kriza na polotoku razrešila mirno, čeprav se s Pjongjangom ne namerava pogovarjati. Severnokorejske voditelje pa obenem tudi obtožuje, da ne skrbijo za svoje ljudstvo, ki strada.

Seul bi želel posredovati

Novi južnokorejski predsednik Roh Moo Hyun je že pripravil kompromisni predlog za rešitev zapleta
Novi južnokorejski predsednik Roh Moo Hyun je že pripravil kompromisni predlog za rešitev zapleta FOTO: Reuters

Prihodnji predsednik Južne Koreje Roh Moo-Hyun naj bi pripravljal mirovni predlog za razrešitev krize, povzročene z obnovitvijo severnokorejskega jedrskega programa. Kot so sporočili iz Seula, njegov kompromisni predlog predvideva popuščanja tako na strani Pjongjanga kot tudi na strani Washingtona.

"Pripravljamo predlog o posredovanju, ki predvideva popuščanje tako od Busha kot tudi od severnokorejskega voditelja," je sporočil predstavnik prihodnjega južnokorejskega predsednika. Seul bi rad dobil zagotovila Pjongjanga, da se bodo odpovedali jedrskim programom v zameno, da ZDA zagotovijo, da ne bodo nadaljevale z ogrožanjem Severne Koreje.

Južnokorejski predstavniki so se o krizi že pogovarjali s Kitajci, danes pa so se odpravili še v Moskvo. Uradni Peking je zagotovil, da bodo naredili vse, da se razmere na polotoku pomirijo, predstavniki Južne Koreje pa od Moskve, ki ima dobre odnose s Pjongjangom, pričakujejo, da bo vplivala na Severno Korejo, naj sede za pogajalsko mizo.

Južnokorejska revija
Južnokorejska revija FOTO: Reuters

Stopnjevanje 'jedrskega' spora

Severnokorejska kriza je izbruhnila potem, ko je država novembra priznala, da krši sporazum z ZDA o zamrznitvi jedrskega programa iz leta 1994. Na to so ZDA odgovorile z zamrznitvijo dobave nafte, ki je bila določena s tem sporazumom. Severna Koreja je nato začela nameščati palice z jedrskim gorivom v reaktor v Yongbyonu, ki naj bi ga že aktivirala. V tem reaktorju naj bi lahko proizvajali tudi plutonij, ki bi ga lahko uporabil za izdelavo atomske bombe. Razmere na Korejskem polotoku so se še dodatno zaostrile z zahtevo Pjongjanga inšpektorjem IAEA, naj zapustijo državo, pa tudi z napovedmi umika iz sporazuma o neširjenju jedrskega orožja.

SORODNI ČLANKI

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij