Tujina

Sever bo na boljšem

Oslo, 10. 06. 2007 09.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Podnebne spremembe bodo na nekatere predele planeta vplivale pozitivno. Pridobile naj bi severne države.

Jug bo pestila vedno hujša suša
Jug bo pestila vedno hujša suša FOTO: Reuters

Podnebne spremembe bodo imele po napovedih strokovnjakov za Zemljo katastrofalne posledice, vendar pa bodo na nekatere predele planeta vplivale pozitivno, so na okoljski konferenci v norveškem mestu Tromsoe povedali okoljski strokovnjaki. Z dvigom globalne temperature naj bi pridobile predvsem bogatejše severne države, medtem ko bo revnejši jug deležen predvsem negativnih posledic.

Zaradi dviga globalne temperature se bo kmetijstvo v severnejših predelih sveta razširilo, saj se bo podaljšala kmetijska sezona. "Na območjih kot sta severna Sibirija in sever Kanade bo lažje pridelovati hrano," je povedal avtor poročila o topljenju ledu in snega, ki ga je okoljski program Združenih narodov (UNEP) objavil ta teden, Paal Prestrud. "Pogoji za kmetijstvo se bodo s povečanjem števila dni s povprečno temperaturo nad pet stopinj Celzija znatno izboljšali," je dodal.

Prav tako naj bi se v severnih državah razširil obseg ribištva. Slaniki, tune in sardele se namreč po besedah direktorja Norveškega polarnega inštituta Jann-Guannarja Wintherja selijo v bolj severne predele Atlantskega oceana. Podobne premike pa je moč pričakovati tudi pri polenovkah. Tudi gozdarstvo bi se lahko razširilo, je menil Winther, saj bi višje temperature pomenile rast dreves na višjih nadmorskih višinah.

Vzcvetel bi tudi turizem, saj bi tradicionalne turistične destinacije, kot sta Španija in Grčija, za turiste postale prevroče. Kraji v severnih delih Finske, Švedske in Norveške pa bi lahko, ob vedno bolj zelenih Alpah in Pirenejih, postali pomembni smučarski centri. Ob dvigu globalne temperature bi lahko pridobili britanski vinarji, medtem ko bi vino tradicionalnih francoskih vinogradniških pokrajin izgubilo na kakovosti.

Sicer pa bi taljenje ledu v severnih morjih lahko povzročilo tudi povečani ladijski promet v teh vodah. Število dni, primernih za plovbo, naj bi se po navedbah strokovnjakov iz sedanjih 30 do konca stoletja povečalo na 120 do 140. Morda največja pridobitev za severne države pa bi lahko postala večja dostopnost do naftnih in plinskih polj Arktike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

robinud@volja.net
11. 06. 2007 02.16
Če te vržejo v peč, imaš dosti pozitivnih posledic: te ne zebe, se ne moreš prehladit, ne rabiš bit debelo oblečen, davkov čez čas tudi ne rabiš plačevat, ej, to je ful fajn, če te v peč vržejo ..
Vegos
10. 06. 2007 14.08
Hmja, samo podnebne spremembe nam grejo po glavi. Kaj pa spremembe v magnetnem polju, tektoniki?
zek72@planet.si
10. 06. 2007 14.01
Ko se bo zgodila kataklizma ne bo nihče na boljšem.