Južnokorejski predsednik Mun Dže In, ki se je v petek na zgodovinskem vrhu sestal s severnokorejskim diktatorjem Kim Džong Unom, ne posveča veliko pozornosti možnosti, da bi lahko za svojo vlogo prejel Nobelovo nagrado za mir. Kot je dejal, jo lahko ima ameriški predsednik Donald Trump.
Svet je pozdravil petkovo srečanje voditeljev Korej, ki velja za pomembno prelomnico v zmanjšanju napetosti na Korejskem polotoku. Govorila sta o popolni ustavitvi sovražnosti med državama in denuklearizaciji korejskega polotoka.
To je bilo sicer šele tretje srečanje korejskih voditeljev doslej. Pred tem so se leta 2000 in nato še leta 2007 sestali Kimov oče Kim Džong Il ter nekdanja predsednika Južne Koreje Kim Dae Džung in Roh Mu Hjun.
Kim Dae Džung je za svojo vlogo na prvem vrhu prejel Nobelovo nagrado za mir. Njegova vdova je po najnovejšem srečanju voditeljev čestitala Munu in izrazila upanje, da bo to prestižno nagrado, ki jo bodo podelili oktobra, prejel tudi on.
Mun je nato odgovoril: "Predsednik Trump ima lahko Nobelovo nagrado. Vse, kar potrebujemo, je mir."
Nedavnemu vrhu Korej bo predvidoma prihodnji mesec sledilo še srečanje Kima in Trumpa
Zgodovinsko srečanje med Severom in Jugom je bilo sicer tudi uvod v predvideno srečanje med Kim Džong Unom in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ki naj bi se predvidoma zgodil v prihajajočih tednih.
Dvojica si je sicer minulo leto pogosto izmenjevala ostre besede in grožnje, kar je sprožilo zaskrbljenost pred morebitnim novim konfliktom na Korejskem polotoku.
Je pa Trump zdaj praktično potrdil, da se bo s predsednikom Severne Koreje srečal na meji med Južno in Severno Korejo. To je bilo pričakovano, saj Kim ne potuje izven države, poročajo ameriški mediji.
Trump je tvitnil, da je v igri za srečanje več držav. "Ampak ali ne bi bila tista hiša svobode na meji med Južno in Severno Korejo najbolj reprezentativna, pomembna in trajna rešitev za srečanje? Samo sprašujem," je zapisal predsednik ZDA. Kasneje je na novinarski konferenci najprej potrdil, da je Singapur v igri za kraj srečanja, ob tem pa dejal, da mu je najbolj všeč demilitarizirano območje na meji, ker se potem lahko v primeru dobrega izida srečanja velika proslava takoj začne na samem kraju.
Najnovejša prizadevanja za dialog med državama, ki jih je spodbudil prav južnokorejski predsednik Mun, pa zdaj predstavlja novo upanje za spravo med Severno Korejo in ZDA. Ta je bila še pred nekaj meseci nepredstavljiva.
Trump je na zborovanju v slogu predvolilne kampanje v Michiganu v soboto nagovoril zbrane podpornike. Med drugim je izpostavil svojo sposobnost za dosego jedrskega sporazuma s severnokorejskim režimom. Zbrana množica je nato pričela vpiti "Nobel, Nobel!", Trump pa se je ob tem pačil in prikimaval.
Po petkovem srečanju pa bo Severna Koreja novo diplomatsko poglavje ta teden pisala tudi s Kitajsko.
Ta je sicer edina ekonomska zaveznica te države, a vendar srečanja na tako visoki ravni v zadnjih letih ni bilo. Severno Korejo bo namreč na povabilo te države obiskal kitajski zunanji minister Vang Ji. Kim Džong Un je že marca presenetil z obiskom Pekinga, kjer se je srečal s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom, s čimer je še potrdil, kako pomembno je kitajsko zavezništvo.
Sprememba ure in utišanje zvočnikov
Južna Koreja je v petek sicer tik pred srečanjem ugasnila zvočnike ob meji, prek katerih so predvajali propagandna sporočila. To bo zdaj storila tudi Severna Koreja.
Še več, Pjongjang je tudi obljubil, da bo znova premaknil ure, da bo časovni pas znova usklajen z jugom. Trenutni časovni pas, s katerim so 30 minut za Jugom, so uvedli leta 2015, ko so proslavljali 70. obletnico korejske osvoboditev izpod japonskega jarma po drugi svetovni vojni.
Severnokorejski mediji so poročali, da je Kim Džong Una močno zabolelo, ko je videl uri, ki sta med zgodovinskim srečanjem kazali različen čas.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.