Severna Koreja je sporočila, da pri svojem jedrskem programu ne bo sklepala kompromisov in da bo še naprej krepila svojo vojsko. "Nimamo prostora, da bi bili fleksibilni," je pred novinarji v Tokiu dejal namestnik severnokorejskega zunanjega ministra Kim Kye-Gwan. V Tokiu so se sicer na neformalnem srečanju sestali predstavniki šestih pogajalk o severnokorejskem jedrskem programu.
Če ZDA ni všeč zastoj pogajanj, naj nam omogočijo, da z njim nadaljujemo, oziroma naj rešijo položaj v Macau, je dejal severnokorejski minister. Pogajanja o severnokorejskem jedrskem programu so bila sicer novembra 2005 prekinjena, komunistična Severna Koreja pa noče ponovno sesti za pogajalsko mizo, dokler Washington ne umakne finančnih omejitev, vsiljenih banki Macau in severnokorejskim podjetjem zaradi domnevne sokrivde pri poneverbah in pranju denarja.
Ameriški pogajalec Christopher Hill je po drugi strani povedal, da ne razume, zakaj Severna Koreja tako trmasto vztraja pri zamrznjenih računih banke v Macau, saj je skupna vrednost teh okoli 20 milijonov dolarjev, na pogajanjih pa so se septembra lani že dogovorili, da bo Severna Koreja v zameno za odpoved jedrskemu programu dobila varnostna jamstva in pomoč v vrednosti več milijard dolarjev. Severna Koreja se mora le vrniti za pogajalsko mizo in bo dobila 20 milijonov dolarjev na teden, je dejal Hill.
ZDA sicer obtožujejo severnokorejski režim, da poskuša proizvesti jedrsko orožje. Sporno jedrsko vprašanje poskušajo rešiti na šeststranskih pogajanjih, na katerih poleg ZDA in Severne Koreje sodelujejo še Južna Koreja, Kitajska, Rusija in Japonska.
Severna Koreja trdi, da sta nadaljevanje pogajanj in razrešitev jedrskega vprašanja odvisna izključno od odnosa ZDA, uradni Washington pa vztraja, da so finančni ukrepi ločeni od jedrskih pogovorov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.