Kot je navedeno v sporočilu severnokorejskega zunanjega ministrstva, je Pjongjang v tem primeru pripravljen privoliti v kakršnokoli obliko pogovorov z ZDA. Severna Koreja je namreč doslej vztrajala pri dvostranskih pogovorih z ameriško stranjo in od ZDA zahtevala podpis sporazuma o nenapadanju. ZDA se medtem zavzemajo za večstranska pogajanja in vztrajajo, da mora Pjongjang izpolniti svoje mednarodne obveznosti, vključno s sporazumom z Južno Korejo, da na Korejskem polotoku ne bo jedrskega orožja.
Kriza se je začela oktobra lani
Lani je Pjongjang priznal, da je razvijal tajni jedrski program in s tem kršil sporazum iz leta 1994. Washington in njegovi zavezniki so zaradi tega začasno ustavili dobavo nafte Severni Koreji, ki pa je v odgovor izgnala inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) ter odstopila od Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT).
O severnokorejskem konfliktu je razpravljal tudi Varnostni svet ZN
Varnostni svet ZN je izrazil zaskrbljenost, ker je Severna Koreja odstopila od NPT, razpravo pa je končal brez sprejetja dokumenta ali izjave o tem vprašanju. ZDA so pred tem zahtevale, da naj bi VS ZN to dejanje Pjongjanga obsodil, vendar pa so naletele na močan odpor Rusije in Kitajske. Severna Koreja pa je nekaj ur kasneje zatrdila, da je že zgolj to, da je VS ZN obravnaval to vprašanje, "uvod v vojno na Korejskem polotoku".