Tujina

Severna Koreja pristala na dialog

Seul, 23. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Severna Koreja je po koncu pogovorov z Južno Korejo v Pjongjangu izrazila pripravljenost na dialog glede vprašanja svoje jedrske oborožitve.

Za zagotovitev miru in stabilnosti na korejskem polotoku sta Severna in Južna Koreja pripravljeni "aktivno sodelovati pri reševanju vseh vprašanj, vključno z jedrskim, prek dialoga", je zapisano v skupni izjavi ob koncu petdnevnega srečanja. Sporočilo pa ne navaja, kdaj naj bi Severna Koreja ustavila svoj sporni jedrski program, kot to zahtevajo Južna Koreja, ZDA in Mednarodna agencija za jedrsko energijo, so poročale tuje tiskovne agencije.

Seul je skupno izjavo pozdravil. "Upamo, da bo sporazum dal pozitiven impulz za rešitev jedrskega vprašanja," so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočili iz urada južnokorejskega predsednika Kim Dae Junga. Kim je sicer poudaril pomen dialoga v reševanju vprašanja severnokorejskega programa jedrskega orožja, pri čemer je poudaril, da bi lahko imele vojaška akcija ali gospodarske sankcije nasproten učinek, je poročala ameriška tiskovna agencija AP. "Vsi vedo, kako grozna je vojna, in nihče je ne želi," je poudaril Kim na današnjem srečanju z vodilnimi južnokorejskimi politiki, ki jih je minister za združitev Jeong Se Hyung seznanil s pogovori v Pjongjangu. Gospodarske sankcije pa bodo po njegovih besedah Severno Korejo odvrnile od izpolnjevanja mednarodnih obveznosti in ji pomagale izdelati jedrsko orožje.

Ministrski pogovori o izboljšanju odnosov med državama so prav zaradi pogovorov o severnokorejskem jedrskem programu trajali dan dlje, kot je bilo načrtovano. Kot so s kraja pogovorov poročali južnokorejski mediji, je Severna Koreja sprva zavračala možnost, da bi v zvezi s tem dala konkretne obljube. Severnokorejska stran je nato v ponedeljek nakazala pripravljenost na pogovore o jedrskih vprašanjih, vendar je za dialog z ZDA postavila pogoj, da Washington opusti svojo "sovražno politiko" do Pjongjanga. To je bil prvi odziv Severne Koreje na nedavno ameriško razkritje severnokorejskega programa za razvoj jedrskega orožja.

Zaradi močnega mednarodnega pritiska je Severna Koreja minuli teden prvič priznala, da izvaja tajni program jedrske oborožitve. O tem so najprej poročali ameriški mediji, prejšnjo sredo pa je navedbe potrdil še tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher. Ameriški predsednik George Bush je ocenil, da priznanje Pjongjanga pomeni "zaskrbljujoč" podatek, kljub temu pa je izrazil pripravljenost na mirno razorožitev Severne Koreje. To državo je sicer ameriški predsednik po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra lani poleg Irana in Iraka uvrstil na seznam držav, ki jih je poimenoval sile na osi zla.

Pogovori v Pjongjangu so bili posvečeni tudi spravi med državama. Strani sta se tako dogovorili za gradnjo skupnega industrijskega parka v Severni Koreji, ki bo namenjen izključno južnokorejskim podjetjem, Pjongjang pa bo južnokorejskim ribiškim ladjam dovolil ribolov v severnokorejskih vodah.