"Sprejeli smo odločne ukrepe za odstop od pogodbe o neširjenju jedrskega orožja in proizvedli jedrsko orožje za samoobrambo pred vedno bolj jasno politiko administracije ameriškega predsednika Georgea Busha, ki želi osamiti in zadušiti Severno Korejo," so zapisali v severnokorejskem zunanjem ministrstvu.
Kot je še sporočilo severnokorejsko zunanje ministrstvo, bo severnokorejsko jedrsko orožje ostalo sredstvo za samoobrambo. "Trenutne razmere kažejo, da samo moč lahko zaščiti pravico in resnico," so sporočili iz Pjongjanga.
"Hoteli smo šeststranska pogajanja, a smo prisiljeni prekiniti naše sodelovanje v pogovorih za nedoločen čas, dokler ne bomo ugotovili, da lahko upravičeno sodelujemo na pogovorih o našem jedrskem programu," so zapisali v sporočilu tamkajšnjega zunanjega ministrstva. Severna Koreja se je za omenjeni ukrep odločila zaradi poskusov ZDA, za vsako ceno strmoglaviti režim v Pjongjangu, odločitev pojasnjuje severnokorejsko zunanje ministrstvo.
Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je zagotovila, da se Pjongjangu ni treba bati ameriškega napada. "Severnokorejci nimajo razloga za strah, da jih bo kdorkoli napadel. Od sredine devetdesetih let so Združene države Amerike domnevale, da lahko Severna Koreja izvede take ukrepe, dejstvo pa je, da jim je svet dal možnost, da tega ne naredijo," je povedala. Kot je dodala, so dali oblastem v Pjongjangu jasno vedeti, da bi imeli v primeru, da se odrečejo jedrskemu programu, varnost zagotovljeno. Riceova je pozvala Pjongjang, naj pretehta odločitev o tem, da se umakne iz šeststranskih pogovorov o jedrskem programu.
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan pričakuje, da bo Severna Koreja sodelovala na pogovorih o jedrskem programu.
Mednarodna skupnost zaskrbljena
Na priznanje Severne Koreje so se odzvali tudi Kitajska, Japonska, Južna Koreja, Evropska unija in Združeni narodi. Pjongjang vsi po vrsti pozivajo, naj se vrne na šeststranska pogajanja, na katerih sodelujejo obe Koreji, Kitajska, Japonska, Rusija in ZDA.
Kitajska, glavna zaveznica Severne Koreje, je izrazila željo, da bi se pogajanja nadaljevala. "Ves čas se že zavzemamo za Korejski polotok brez jedrskega orožja in ohranitev miru in stabilnosti na polotoku. Upamo, da se bodo šeststranski pogovori nadaljevali," je sporočil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Kong Quan.
Japonska pa je sporočila, da je priznanje Severne Koreje ni preveč vznemirilo glede na to, da ni jasno, kakšen namen ima. "Pogosto uporabljajo takšne izjave. Nič novega niso povedali," je izjavil predstavnik japonske vlade. Premier Džuničiro Koizumi pa je dejal, da bi bilo bolje, da bi se pogovorili čim prej nadaljevali.
Južna Koreja je od severne sosede zahtevala pojasnila o jedrskem orožju. Zunanje ministrstvo je ponovilo stališče vlade v Seulu, ki nasprotuje jedrskemu orožju v Severni Koreji. Predstavnik zunanjega ministrstva je dejal, da so morajo šeststranska pogajanja nadaljevati.
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je izrazil obžalovanje ob odločitvi Severne Koreje, da ne bo več sodelovala na pogajanjih. "EU sicer ne sodeluje na pogovorih, vendar jih v celoti podpira, saj so najboljši način za rešitev jedrskega vprašanja na Korejskem polotoku. Dialog je edina možna pot, zato Severno Korejo pozivamo, naj razmisli o svojih odločitvi in se vrne na pogajanja," je v sporočilu zapisal Solana.
Rusija razume zaskrbljenost Severne Koreje glede varnosti, vendar ocenjuje, da bi morali to vprašanje reševati v okviru pogajanj in ne z oboroževalno tekmo, še zlasti pa ne z jedrskim orožjem. Francosko zunanje ministrstvo pa je Pjongjang pozvalo, naj se čim prej vrne na pogajanja, katerih cilj je rešitev severnokorejskega jedrskega vprašanja. Tudi nemški zunanji minister Joschka Fischer je Severno Korejo pozval, naj se vrne za pogajalsko mizo in izogne vsem potezam, ki bi vodile v oboroževalno tekmo. Nemčija bo še naprej podpirala prizadevanja za mirno rešitev tega vprašanja, je poudaril vodja nemške diplomacije.