Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je danes potrdil, da je Severna Koreja zaprla vse obrate v svojem glavnem jedrskem reaktorju v Yongbyonu ter še štiri druge obrate, namenjene predelavi plutonija. V Pekingu na šeststranskih pogajanj skušajo predstavniki obeh Korej, ZDA, Rusije, Japonske in Kitajske doseči dogovor o nadaljnjih korakih jedrske razorožitve na Korejskem polotoku.

"Srečanje glavnih odposlancev šestih držav se je začelo," je potrdil neimenovani predstavnik Seula v Pekingu. Po zaprtju reaktorja v Yongbyonu naj bi se pogovori sedaj osredotočili na naslednjo fazo denuklearizacije Severne Koreje, medtem ko končni cilj ostaja popolna in trajna opustitev vseh programov proizvodnje jedrskega orožja. Šeststranski pogovori naj bi sicer trajali dva dni.
Tik pred začetkom pogajanj v Pekingu pa je El Baradej sporočil, da so inšpektorji IAEA potrdili, da je Severna Koreja v soboto zaprla vse objekte na območju svojega glavnega reaktorja v Yongbyonu, kasneje pa še štiri druge objekte, v katerih je potekala predelava plutonija. "Potrdili smo, da je bilo vseh pet jedrskih objektov zaprtih," je v Pekingu zatrdil El Baradej.
Kot je dodal, je sedaj pomembna predvsem transparentnost s strani Pjongjanga. "Več transparentnosti kot bomo dobili, hitreje bomo lahko preverili, ali je bilo vse prijavljeno," je še dodal. V naslednji fazi naj bi namreč Severna Koreja najprej razkrila in prijavila, nato pa tudi zaprla vse svoje jedrske programe. Glavni ameriški pogajalec Christopher Hill je izrazil upanje, da se bo to zgodilo v naslednjih petih mesecih, toda Pjongjang se zaenkrat ni zavezal z nobenim datumom.

Mednarodna srečanja pred pogajanji
Dan pred začetkom šeststranskih pogajanj so v Pekingu potekala številna dvostranska srečanja. Glavni ameriški pogajalec Christopher Hill se je na kosilu sestal z vodjo severnokorejske delegacij Kim Kye Gwanom. Hill je srečanje ocenil kot "zelo produktivno in praktično".
Zaprtje reaktorja v Yongbyonu, po letu 2002 prvo iz političnih razlogov, je bil prvi korak v uresničevanju dogovora, doseženega na šeststranskih pogovorih februarja letos v Pekingu. Ta v zameno za zaprtje reaktorja predvideva dobavo 50.000 ton goriva - prvo pošiljko je Južna Koreja svoji severni sosedi že dobavila -, v naslednji fazi pa naj bi Severna Koreja razglasila konec vseh vidikov svojega jedrskega programa v zameno za 950.000 ton nafte ter normalizacijo odnosov z ZDA.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.