Po poročanju južnokorejskega časopisa Joongang Ilbo, je 48-letni diplomat zaprosil za "azil na Zahodu". Dopisnik NPR iz Seula Anthony Kuhn pa ocenjuje, da je pobeg diplomata iz primeža severnokorejskega režima za to državo "huda sramota".
Italijanski mediji medtem poročajo, da je italijanski minister za zunanje zadeve zanikal, da bi vedel za pobeg ali da bi Italija ščitila in skrivala diplomata pred severnokorejsko obveščevalno službo in režimom Kim Džong Una.
Severnokorejski režim je sicer znan po tem, da ga prebegi, še posebej, ko gre za pripadnike "elite", skrbijo, doslej pa so večino takšnih akcij pripisali zaroti ZDA ali Južni Koreji, ki naj bi na vsak način želeli zamajati komunistični režim. Corriere Della Sera medtem poroča, da Pjongjang, da bi se takšnim pobegom izognil, od diplomatov, ki odhajajo v tujino, večinoma zahteva, da družine pustijo doma.
Jo je sicer prevzel vodenje italijanskega veleposlaništva potem ko je bil njegov predhodnik odpoklican oktobra 2017, ker je protestiral proti severnokorejskim jedrskim poskusom.
Pobegi iz primeža severnokorejskega režima pa niso prav posebna novost ali redkost. Zadnji "visoko rangiran" prebežnik je bil diplomat Severne Koreje v Veliki Britaniji, ki je leta 2016 pobegnil v Južno Korejo.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.