Tujina

Sfor bo skušal aretirati Karadžića

Banja Luka/Bruselj/Sarajevo, 05. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predstavnik mednarodnih sil za stabilizacijo v BiH (Sfor) major Scott Lundy, je povedal, da Sfor nadaljuje s poskusi aretacije Radovana Karadžića.

"Naša prizadevanja, da aretiramo osumljence za vojne zločine, vključno s Karadžićem in Ratkom Mladićem, se bodo nadaljevala, dokler se ne bodo sami predali ali dokler jih ne aretiramo in privedemo pred sodišče," je na novinarski konferenci pojasnil Lundy in se pri tem oprl na nedavno izjavo generalnega sekretarja zveze Nato, da bosta Karadžić in Mladič "danes, jutri ali čez en mesec privedena pred roko pravice".

Major Lundy sicer ni hotel povedati, ali bodo v kratkem znova potekale operacije na območju Foče na jugovzhodu države. S pomočjo zračnih in kopenskih sil je Sfor minuli četrtek in petek opravil obsežno vojaško operacijo z namenom aretacije Karadžića, vendar sta se obe končali neuspešno. Akcijo so izvedli, potem ko so mednarodne sile prejele namig, da se nekdanji vodja bosanskih Srbov nahaja na območju Srbije blizu meje s Črno goro.

Srbi pripravljeni aretirati Karadžića

Radovan Karadžić, ob njem Ratko Mladić
Radovan Karadžić, ob njem Ratko Mladić FOTO: Reuters

Potem ko so mednarodne sile za stabilizacijo v BiH v zadnjih dneh že dvakrat skušale aretirati nekdanjega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karadžića, je predsednik vlade Republike srbske Mladen Ivanić izrazil pripravljenost za sodelovanje pri njegovi aretaciji.

Po besedah Ivanića je tudi večina policistov, pomembnejših ministrov in članov vlade pripravljena pomagati pri tem.

28. februarja in 1. marca so ga na območju vasi Čelebići v bližini meje med Republiko srbsko in Črno goro neuspešno skušale aretirati. Karadžića išče haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije zaradi vojnih zločinov.

Na vprašanje glede kritik visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Wolfganga Petritscha, ki je oblastem Republike srbske očital pasivnost, ker ne aretirajo osumljencev haaškega sodišča, je Ivanić v pogovoru za AFP dejal, da Republika srbska opravlja svoje delo. "Ni primerno reči, da Republika srbska ni storila ničesar, kar običajno menijo na haaškem sodišču in v drugih institucijah. To je nekaj, česar ne morem sprejeti. Prizadevamo si in skušamo storiti vse, kar je v naši moči," je dejal.

Premier Republike Srbske Mladen Ivanić
Premier Republike Srbske Mladen Ivanić FOTO: Reuters

Ob tem je Ivanić spomnil na odločitev vlade 7. februarja, ki je vsem osebam na območju te entitete BiH, ki jih je haaško sodišče obtožilo vojnih zločinov, postavila 30-dnevni rok za predajo temu sodišču. V nasprotnem primeru jim ne bo dala jamstev za možnost obrambe s prostosti. "Imeti zagotovilo možnosti, da počakajo na začetek sojenja na prostosti, je stvar, ki ima svojo ceno," je menil.

Po njegovem mnenju, bi bila vlada Republike srbske obveščena, če bi obstajali podatki o tem, kje se nahajajo osumljenci haaškega sodišča. Vlada o tem vprašanju trenutno ni dobila nobenih podatkov, je zagotovil.

"Za iskanje in aretacijo Karadžiča imamo malo sredstev na vseh področjih, tako političnih kot materialnih, predvsem pa finančnih," je še povedal Ivanić.

Premier Republike srbske se je tudi pritožil, ker ni bil vnaprej obveščen o prvi operaciji enot Sfor 28. februarja, med katero so skušali aretirati Karadžića. Po njegovem mnenju gre pri tem za pomanjkanje zaupanja v lokalne oblasti, kar pa ni dober znak. Ob tem je spomnil na veliko podporo, ki jo nekdanji politični voditelj Republike srbske še vedno uživa, in dejstvo, da je Karadžičeva Srbska demokratska stranka (SDS) še vedno vodilna v parlamentu Republike srbske.

Informacije o akciji niso pricurljale iz enot Sfor

Zveza Nato nima nobenih podatkov, da bi pri akciji za aretacijo nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov in obtoženca za vojne zločine Radovana Karadžića šlo za izdajo. Poročila, po katerih je nek francoski časnik minuli četrtek o akciji v naprej obvestil Karadžićeve kroge, so izmišljene, sporočajo vojaški krogi zavezništva v Bruslju. "Nikakršnih podatkov nimamo o tem, da bi tajne informacije pronicale v javnost. Poročila si je nekdo nekje enostavno izmislil," je še zapisano v sporočilu. Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je že sinoči ovrgel informacije, da naj bi neki francoski časnik Karadžićevega zaupnika telefonsko obvestil o načrtovani akciji.

Čeprav aretacija ni uspela, zveza Nato operacijo ocenjuje za uspešno, saj so našli skladišče orožja in tam zasegli veliko količino modernega orožja. Zavezništvo bo z iskanjem nekdanjega političnega vodje bosanskih Srbov nadaljevalo, še zatrjujejo. Medtem pa so Karadžićevi privrženci napovedali zagrizen upor proti njegovi aretaciji. Na plakatih s Karadžićevo sliko, ki so jih danes razobesili v Foči, so zapisali: "Branili ga bomo, dokler ne umremo!"

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10