Nekateri imajo v sebi tisto človeško, pošteno jedro. Takšni tudi brez težav sprejmejo odgovornost za svoja dejanja, kazen odsedijo in se v zapor nikoli več ne vrnejo. Med njimi je tudi obsojenec iz mariborskega zapora, ki sedemmesečno kazen prestaja od junija, po tej kazni pa ga čaka še nekaj let v zaporu na Dobu. Obiskali smo ga, ker je pred nekaj meseci ob gledanju dnevnih poročil videl zgodbo, v kateri je družini zaradi udara strele pogorela hiša do tal. In ob tej zgodbi ni ostal ravnodušen.
"Mi smo gledali prispevek na vašem kanalu zvečer o tej družini iz Podvelke, ki jim je vse zgorelo. Jaz mislim, da vsak posameznik, ki si je pogledal ta prispevek, če ima malo sočutja v sebi, vidi, da je to, kar se je zgodilo, zares katastrofalno," je opisal.
V zaporu imajo obsojenci pravico gledati poročila, prav tako imajo možnost brati dnevno časopisje, ni pa dovoljen dostop do interneta. V sobi številka 87 se je rodila ideja, ki so jo dobro sprejeli tudi sobsojenci iz drugih sob. Okoli 50 jih je sodelovalo v akciji zbiranja denarja za to družino. Tisti, ki v zaporu delajo, so se odločili podariti zaslužek svojega delovnega dneva v zaporu. In četudi ni ravno velik, je pa to velik del tistega, kar obsojenci imajo.
"Vsak evro prav pride, ko izgubiš čisto vse, tudi 50, 100 evrov. Mislim, da smo zbrali nekaj več kot 200 evrov," je opisal. S svojo gesto so oškodovance v tem požaru presenetili in obenem zelo osrečili, je povedala socialna delavka v zavodu Estera Čuček Pintarič, ki je poskrbela, da je donacija prišla v roke oškodovancev. "Gospa mi je še povedala svojo zgodbo, kako je bilo z možem hudo. Najprej se je zelo zahvaljevala meni, pa sem ji rekla, da nimam nič s tem, da je to zraslo izključno na zelniku obsojencev. Potem je povedala: Recite jim hvala, res, recite jim hvala, ne veste, koliko mi to pomeni, ni mogla verjeti, da je to res možno," je opisala socialna delavka. In dodala, da so s tem dokazali, da zmorejo, znajo, si želijo pomagati tudi oni.
Zelo lepa gesta pa se je zgodila tudi v celjskem zaporu. Po uničujočih poplavah, ki so močno prizadele tudi celjsko območje, je skupina obsojencev več dni pomagala odstranjevati posledice poplavljenih območij. Zjutraj se je skupina od štirih do šestih obsojencev v spremstvu pravosodnega policista in pedagoginje odpravila na lokacije, ki so bile najbolj pomoči potrebne. Njihovo delo je potekalo pod okriljem civilne zaščite. "So bili blatni, premočeni, a to ni bila ovira, da naslednji dan ne bi spet šli pomagat. So pa, in to je bilo presenečenje, po končanem delu sami krajani prosili, če jim lahko še dodatno pomagamo, zato smo še dva dneva odšli pomagat izven režije civilne zaščite," je delo svojih 'fantov', ki so jim na terenu dali vzdevek silaki iz zapora, povedal direktor Zavoda za prestajanje mladoletniškega zapora in kazni zapora Celje Tomaž Bračko.
To so močni mladi moški, ki imajo že vsi ugodnosti – proste izhode ali tik preden bi jih dobili. "So torej takšni, ki so vredni našega zaupanja in na terenu ni bilo nobenih težav. Vsako jutro, ko sem jih šel pred odhodom pozdravit in izmenjat nekaj besed, sem videl na licih zaprtih oseb, da so na nek način zadovoljni, da lahko gredo pomagat," je dodal Bračko.
Eden od silakov iz celjskega zapora je spregovoril tudi za oddajo Svet na Kanalu A, kot boste videli nocoj v oddaji. "Mi smo pospravljali, čistili, potem smo šli na druge lokacije. Vse, kar so domačini potrebovali, vse smo naredili," je povedal 25-letni Celjan, ki je ob videnem tudi drugače začel gledati na svojo usodo. "Ostali so brez vsega, v kar so vlagali vse življenje. Mi smo zdaj tu, a ko se bomo vrnili domov, bomo imeli hišo, bomo imeli kam iti. Zdaj na svojo usodo, svojo kazen gledam nekoliko drugače. Vidim, da mi ni tako hudo," je priznal.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.