Vladna vojska je tudi danes napadla središče upora proti predsedniku Bašarju al Asadu, mesto Homs. Po poročanju Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo v silovitem obstreljevanju ubitih najmanj 15 civilistov in štirje vojaki. Po navedbah opozicijskih aktivistov so povsod po tem milijonskem mestu nameščeni ostrostrelci, tako da je gibanje onemogočeno. Primanjkuje hrane in zdravil, prebivalci so brez elektrike – razmere so skratka vse slabše.
Na drugi strani sirska vlada vztraja, da se v Homsu in drugih žariščih upora bori proti "teroristom". Operacija se bo nadaljevala, dokler v vseh delih Homsa ne bo znova vzpostavljen red, je sporočilo sirsko notranje ministrstvo.
Medtem se je ruski zunanji minister Sergej Lavrov v Damasku sestal z Asadom. Lavrov je po pogovorih povedal, da se je sirski predsednik zavezal h končanju nasilja v državi. Po besedah prvega moža ruske diplomacije je Moskva pripravljena sodelovati pri iskanju rešitve, ki bi temeljila na načrtu Arabske lige. Ta predvideva, da bi Asad oblast predal podpredsedniku države.
Sirske oblasti naj bi tudi izrazile željo, da misija Arabske lige nadaljuje z delom oziroma ga še razširi. Misija je sicer začela delovati decembra, a je konec januarja zaradi razraščanja nasilja v Siriji delo prekinila.
Rusija je v soboto skupaj s Kitajsko z vetom blokirala sprejetje resolucije o Siriji, ki je predvidevala obsodbo sirskega režima. Rusija si želi zadržati vpliv na Bližnjem vzhodu, kjer ima tudi gospodarske interese. Med drugim je največja dobaviteljica orožja sirskemu režimu.
Vodja ruske diplomacije je bil na ulicah Damaska deležen navdušenega sprejema več tisoč ljudi, ki so, kot kažejo posnetki sirske televizije, mahali z ruskim in sirskimi zastavami ter se zahvaljevali Moskvi za podporo režimu.
Turška pobuda za rešitev krize
Novo pobudo za rešitev krize v Siriji pa pripravlja Turčija. "Kar se je zgodilo v ZN, je fiasko za civilizirani svet," je na današnji tiskovni konferenci povedal turški premier Tayyip Erdogan, ki je izdal le, da bo Turčija pripravila predlog skupaj z državami, ki nasprotujejo sirskemu režimu.
Ameriški predsednik Barack Obama meni, da je treba krizo rešiti brez tujega vojaškega posredovanja. Kljub temu pa ZDA razmišljajo o zaostritvi sankcij zoper Asadovo vlado. ZDA so sicer že v ponedeljek zaprle svoje veleposlaništvo v Damasku.
Veleposlanike so iz Sirije odpoklicale tudi Francija, Velika Britanija, Nizozemska, Španija, Belgija in Italija, pa tudi šest zalivskih držav. Savdska Arabija, Katar, Kuvajt, Bahrajn, Združeni arabski emirati in Oman so še obsodili "množičen pokol neoboroženega sirskega naroda" in pozvali druge arabske države pozvali, naj na naslednjem srečanju Arabske lige sprejmejo odločilne ukrepe "v odgovor na to nevarno stopnjevanje nasilja nad sirskim narodom". Evropska unija za zdaj ne namerava umakniti vodje delegacije EU v Siriji.
Minuli konec tedna je bil eden najbolj krvavih od začetka vstaje proti Asadovemu režimu pred 11 meseci. V sobotnem napadu vladnih sil je po navedbah opozicije, ki govori o pokolu, umrlo okoli 230 ljudi. Mesto so vladne sile napadale tudi v nedeljo in ponedeljek, ko je bilo ubitih več kot 120 ljudi. Opozicijske skupine trdijo, da je bilo v enajstih mesecih nasilja ubitih najmanj 6000 ljudi. Po navedbah Sklada ZN za otroke (Unicef) je med smrtnimi žrtvami tudi najmanj 400 otrok, še prav toliko pa naj bi jih zajeli.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.