Tujina

Silovito obstreljevanje Monrovie

Monrovia/New York, 25. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V silovitem obstreljevanju središča liberijske prestolnice Monrovie je umrlo več kot dvanajst beguncev, ranjenih pa je bilo najmanj sto oseb. Ameriški predsednik Bush je ukazal namestitev bojnih ladij pred obalo Liberije. S tem naj bi ZDA podprle namestitev zahodnoafriških mirovnih enot v tej državi. Liberijski uporniki pa so malo po Bushevem ukazu razglasili premirje.

Liberijski uporniki so razglasili premirje, ker je že tretje premirje od sredine junija. Tokratna razglasitev premirja je odgovor na ukaz ameriškega predsednika Busha, da se pred liberijsko obalo namesti bojne ladje, ki naj bi podprle namestitev zahodnoafriških mirovnih enot v Liberijo.

Najhujši spopadi v zadnjih petih dnevih so izbruhnili ob zori, zaradi obstreljevanja pa so si prebivalci skušali zatočišče najti v različnih stavbah in kleteh. V središče mesta, zadnje zatočišče liberijskega predsednika Charlesa Taylorja, se je zateklo na tisoče ljudi, ki so upali, da jim bo bližina strogo varovanega ameriškega veleposlaništva nudila varnost. Človekoljubne organizacije medtem opozarjajo na pomanjkanje hrane in pitne vode za begunce.

Liberija
Liberija FOTO: POP TV
LURD se bori za odstavitev predsednika Taylorja, ki je sicer pripravljen zapustiti državo, ko bodo vanjo vstopile mirovne sile. Kljub pritiskom mednarodne skupnosti pa Taylor še ni odstopil.

Uporniki so tretji napad v zadnjih dveh mesecih začeli v soboto, od takrat pa je v nasilju umrlo več sto civilistov. Do najhujšega obstreljevanja doslej je prišlo v ponedeljek, ko so spopadi zahtevali številne žrtve.

V glavnem mestu Gane, Akri, ki je prizorišče mirovnih pogajanj za Liberijo, so predstavniki upornikov obtožili sile predsednika Taylorja, da so začele zadnje spopade. Obenem so vse strani pozvali k prekinitvi ognja. Predstavniki glavnega opozicijskega gibanja, Združeni Liberijci za spravo in demokracijo (LURD), so se na pogajanjih javno prerekali o vodstvu gibanja, kar sproža dvome, ali je na frakcije razcepljen LURD sploh sposoben ukazati prekinitev ognja.

Prihod mirovnih sil negotov

Državni sekretar Powell je v ponedeljek izrazil svoje razočaranje nad počasnimi koraki, ki jih je ameriška administracija doslej storila, pri čemer je Powell za Washington Times zagotovil, da so ZDA zainteresirane preprečiti razpad Zahodne Afrike.

Ameriški predsednik George Bush je ukazal namestitev bojnih ladij pred obalo Liberije. Kot so sporočili iz Bele hiše, nameravajo s tem ukrepom podpreti namestitev zahodnoafriških mirovnih enot v tej državi, ki je napovedana za prihodnji teden. Po ocenah opazovalcev ta odločitev ameriškega predsednika še ne pomeni, da bodo ZDA v Liberijo poslale tudi kopenske enote.

Kot na svoji spletni strani poroča ameriški dnevnik New York Times še vedno ni jasno ali bodo ZDA v Liberijo poslale svoje enote. V četrtek sta sicer, potem ko se je ameriški državni sekretar Colin Powell pred dnevi zavzel za hitro namestitev sil v Liberiji, dva visoka ameriška vojaška predstavnika opozorila pred nevarnostmi, s katerimi bi se ZDA morale soočiti v primeru vojaškega posredovanja v Liberiji.

Poveljnik združenega poveljstva ameriške vojske, general Richard Myers in njegov namestnik, general Peter Pace sta se pred senatnim odborom za oborožena vprašanja obenem zavzela še za jasno opredeljeni misijo in strategijo, preden bi ameriške vojske napotili v Liberijo.

  • LEŽALNIK
  • HLADILNE TORBE
  • POKRIVALO
  • VOZIČEK
  • REGALI
  • STROJI ZA OBDELAVO TAL
  • VRTNA HIŠKE
  • NOSILCI
  • ČISTILNIKI ZA BAZEN
  • SENČNIKI
  • ŠOTORI
  • ŽARI
  • MONTAZNI BAZEN