Tujina

Silvio Berlusconi

Rim/Ljubljana, 21. 06. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Italijanski parlament je sprejel zakon o imuniteti za pet najvišjih politikov v državi. S tem bo milansko sodišče prisiljeno ustaviti proces, v katerem je premier Silvio Berlusconi obtožen korupcije.

Silvio Berlusconi se je tako v torek po vsej verjetnosti zadnjič pojavil na sodišču kot obtoženec in obenem predsednik vlade. Milanski proces, ki proti njemu poteka zaradi domnevne korupcije, se bo v skladu s sprejetim zakonom o imuniteti petih najvišjih državnih funkcionarjev namreč lahko nadaljeval šele, ko bo Berlusconi zapustil ta položaj. Seveda pa ni rečeno, da čez tri leta ne bo ponovno izvoljen za premierja oziroma bo postal celo predsednik republike, ki mu novi zakon prav tako podeljuje imuniteto.

Italijanskemu premieru se nekaj časa ne bo potrebno potiti na lastnem sojenju (Foto: Reuters)
Italijanskemu premieru se nekaj časa ne bo potrebno potiti na lastnem sojenju (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Berlusconi: Sem žrtev rdečih sodnikov

V tem obdobju si bo Berlusconi, kot je že napovedal, še naprej prizadeval za temeljito reformo pravosodja. Pri njegovem prizadevanju gre v bistvu za poskus, da bi si vlada podredila sodnike, da v bodoče ne bi mogli več vplivati na politiko, česar jih pogosto obtožuje prav Berlusconi. Kot je v zadnjem nastopu pred sodniki v Milanu dejal "se sodišče vmešava v vlogo predsednika vlade in odloča o tem, kateri datumi so sprejemljivi za sojenje". To pomeni, da predsedniku vlade vsiljujejo, kako naj vodi državo in vlado, meni Berlusconi, in trdi, da je to enostavno nesprejemljivo.

Berlusconi je po lastnih besedah samo žrtev politično motiviranih "rdečih" sodnikov, ki nasprotujejo njegovi desno-sredinski politiki. Kljub temu ostaja dejstvo, da v nobenem izmed devetih procesov, v katere je bil vpleten, ni bil spoznan za nedolžnega. Oproščen je bil šele na višjem sodišču - bodisi zaradi pomanjkanja dokazov bodisi zato, ker so obtožbe zastarale.

Poskočni Berlusconi je očitno ušel roki pravice (Foto: Reuters)
Poskočni Berlusconi je očitno ušel roki pravice (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V politiko prav zaradi tožb?

Nekateri menijo, da se je pred slabim desetletjem, pri 57-ih letih, prav zaradi grozečih tožb odločil za politiko. Takšnega mnenja je tudi nekdanji veleposlanik v Italiji Marko Kosin, ki je za 24 ur dejal, da je imelo sodišče takrat dobre možnosti, zato se je Berlusconi "bal, da bodo obsodili tudi njega in je pobegnil v politiko, da bi dobil imuniteto".

Berlusconi še danes ni politik, temveč predvsem poslovnež. V njegovih rokah so tri televizijske postaje, filmsko distribucijsko podjetje, založba, časopisi, revije, banke in nogometni klub Milan. O tem, kako je diplomirani pravnik, ki svojega poklica nikoli ni opravljal, prišel do prvega zaslužka, uradna biografija molči. Obenem pa premieru ni nerodno priznati, da si je kot študent, služil denar s prepevanjem na luksuznih ladjah na križarjenjih po Sredozemlju. Kot pravi Kosin, je začel kot drugorazredni pevec. Zdaj mnogi trdijo, kot pravi Kosin - ki poudarja, da ne ve v kolikšni meri te obtožbe držijo - da se je "povezal z mafijo, ki mu je nekako omogočila, da je postal bogat.".

Obogatel z mafijskim denarjem?

V Italiji mnogi trdijo, da je Berlusconi, ki se je najprej ukvarjal z gradbeništvom, v šestdesetih letih zgradil stanovanjsko četrt Milano 2 tako, da je mafijo prepričal, da je v posel vložila prihodke od prostitucije. Njegov imperij je nato nezadržno rasel in Berlusconi je že dolgo najpremožnejši Italijan, na svetovni lestvici bogatašev pa se uvršča okoli 30. mesta.

Berlusconija ne skrbijo govorice o dvomljivem izvoru njegovega premoženja (Foto: Reuters)
Berlusconija ne skrbijo govorice o dvomljivem izvoru njegovega premoženja (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Dvomi o izvoru njegovega dobička, obtožbe o utaji davkov in številne sodne zdrahe pa Italijanov niso toliko motile, da ga pred dvema letoma ne bi že drugič izvolili za predsednika vlade. Kot meni Kosin, Berlusconi "ustreza italijanskemu karakterju – iz nič postati bogataš". Tako ponazarja "italijanske sanje povprečnega človeka", še dodaja Kosin in sanjam povprečnežev - biti bogat s čim manj dela".

Evropa nad njim ni navdušena

Toliko bolj pa Berlusconijevo nenavadno pojmovanje politike in nerazčiščena preteklost motita tujino, zlasti Evropsko unijo, ki ji bo predsedoval naslednjih šest mesecev. O programu njegovega predsedovanja ni znanega veliko. V Evropi se bojijo, da jih čakajo predvsem bolj ali manj prikriti spori med italijanskim premierom in predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem, ki ga je Berlusconi pred kratkim skušal celo vplesti v eno od svojih sodnih afer.

V Italiji si to razlagajo kot poskus diskreditacije Prodija, ki bi se po izteku mandata v Bruslju utegnil vrniti v domovino in kot vodja levo-sredinske opozicije izzvati najbogatejšega Italijana na naslednjih volitvah. To bi močno ogrozilo Berlusconijeve načrte, da čim dlje ostane na oblasti in na varnem pred sodišči.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10