
Od leta 1991 do 2003 so v Singapurju usmrtili več kot 400 obsojenih na smrt, s čimer je mestna državica zasedla prvo mesto na lestvici po številu usmrtitev na prebivalca, je sporočila mednarodna organizacija za zaščito človekovih pravic Amnesty International (AI). AI, ki od Singapurja zahteva ukinitev smrtne kazni, je kritična tudi zaradi slabega obveščanja javnosti glede uporabe najstrožje kazni.
AI v posebnem poročilu z naslovom Smrtna kazen: skrito število usmrtitev ocenjuje, da so v Singapurju v zadnjih 13 letih obesili 408 ljudi, kar je po mnenju AI zaskrbljujoče, saj v državi živi le nekaj več kot štiri milijone prebivalcev.
Amnesty navaja podatke iz poročila ZN, ki so pokazali, da so v Singapurju v letih od 1994 do 1999 zabeležili najvišjo stopnjo usmrtitev na svetu - 13,57 na milijon prebivalcev. Na drugo mesto se je uvrstila Savdska Arabija s 4,65 usmrtitve na milijon ljudi, sledijo pa Belorusija (3,20), Sierra Leone (2,84), Kirgizistan (2,8), Jordanija (2,12) in Kitajska (2,01). V absolutnem merilu največ ljudi usmrtijo na Kitajskem, sledijo pa Iran, Savdska Arabija, ZDA, Nigerija in Singapur.
Singapur se upira ukinitvi
Singapur velja za najbolj varno državo na svetu in se odločno upira pritiskom za ukinitev smrtne kazni, ki jo podpira tudi večina prebivalstva. AI poudarja, da je med usmrčenimi tudi precej tujcev – 93 v zadnjih 13 letih. Med njimi so bili številni tuji delavci, predvsem iz južne in jugovzhodne Azije, pa tudi iz Afrike, Nizozemske, Velike Britanije in Portugalske.
AI trdi, da je uporaba smrtne kazni v Singapurju zavita v meglo. Na smrt obsojeni so povsem izolirani, svojci pa so o usmrtitvi navadno obveščeni le teden dni pred izvršitvijo. Oblasti ne objavljajo informacij o smrtni kazni, razen v primeru razprave v parlamentu ali usmrtitev, ki pritegnejo pozornost medijev.